Gates: 100 tys. USD za najcieńszą "gumkę"

Fundację Billa i Melindy Gatesów wspiera różne projekty. Część z nich budzi spore kontrowersje.

Bill Gates to najbogatszy Amerykanin z majątkiem szacowanym na 81 miliardów dolarów. Twórca Microsoftu znalazł się też (ex aequo z żoną Melindą) na czele listy największych filantropów. Fundacja państwa Gatesów przeznaczyła w 2013 roku na ten cel 2,65 miliarda dolarów.

Gatesowie wspierają wiele projektów, spośród których część budzi duże kontrowersje. Przykładem może tutaj być zapowiedziany na 2018 rok miniaturowy chip posiadający niewielki zbiorniczek, który mógłby dostarczyć w bezbolesny sposób lekarstwo choremu pacjentowi. Twórcom tego rozwiązania przyświecał jednak przede wszystkim inny cel, czyli budowa antykoncepcyjnego chipa, który mógłby być wyłączony za pomocą zdalnego sterowania.

Zobacz również:

  • Apple Product(RED) - kupując produkty wspierasz walkę z COVID-19

"I oto cała "dobroczynność" Gatesa- inżynieria społeczna! Chipowanie ludzi właśnie się zaczyna. Kontrola społeczeństw jak nic!" - to przykładowy komentarz w tej sprawie.

Cieniutka prezerwatywa

Najnowszy projekt wsparty przez chyba nie powinien jednak budzić tego typu kontrowersji. Mowa tutaj o nagrodzonej w konkursie Grand Challenges Initiative Chince Zuo Lian, dyrektor naukowej Regenex Pharmaceuticals, której zespół opracował najcieńszą (30 mikrometrów) prezerwatywę na świecie mającą zapewniać znacznie większy komfort użytkownikowi. Wbrew pozorom to bardzo ważny projekt, który może skutecznie pomóc w walce z rozprzestrzenianiem różnych chorób, przede wszystkim AIDS.