Gates: Cały czas podejmujemy ryzykowne decyzje

Jednym z najważniejszych jak do tej pory wydarzeń na targach CES było wspominane przez nas wystąpienie szefa Microsoftu, Billa Gatesa. Prezentujemy wywiad z Gatesem, przeprowadzony przez naszego amerykańskiego kolegę, Marca Ferranti'ego. Rozmowa dotyczyła m.in. nowych multimedialnych produktów Microsoftu, planów dotyczących rozwoju oprogramowania koncernu (m.in. Visty oraz Office'a), a także działalności charytatywnej współtwórcy koncernu z Redmond. "W filantropii przydaje się optymizm, który pomagał mi już we wczesnych dniach Microsoftu - chodzi o wiarę w to, że jeśli zbierze się grupę bystrych ludzi, dam im jasne zadanie i trochę środków, to mogą oni osiągnąć niesamowite rezultaty" - tłumaczył Gates.

Targi Consumer Electronics Show 2007 (więcej informacji na temat imprezy znaleźć można w tekście "CES po raz 40., czyli rozrywka w HD i nie tylko...") są dla Microsoftu szczególnie ważne - głównie dlatego, że koncern coraz śmielej poczyna sobie na rynku elektroniki użytkowej. Firma poinformowała właśnie o stworzeniu nowego multimedialnego serwera (Windows Home Server), ogłosiła plany współpracy z dostawcami usług IPTV - m.in. on tym nasz wysłannik rozmawiał z Billem Gatesem.

IDGNS: Microsoft już od pewnego czasu pracował nad telewizją internetową IPTV, a teraz ogłosił, że dostawcy takich usług mogą zaoferować swoim klientom Xboksa 360 zamiast standardowego dekodera. Wygląda więc na to, że pewne usługi się łączą. Czy mógłby Pan powiedzieć, jak doszło do takiej współpracy?

Bill Gates: Oczywistym czynnikiem był tu olbrzymi sukces odniesiony przez konsolę Xbox 360 - urządzenie, które łączy w sobie zalety technologii HD, oferuje świetne gry oraz umożliwia prowadzenie rozgrywek online z przyjaciółmi. W czasie prac nad Xboksem amerykańscy dostawcy usług takich jak IPTV rozwijali swoją ofertę, a my zostaliśmy ich partnerem technologicznym - chodziło o dostarczenie im odpowiedniej platformy software'owej.

Bill Gates na targach CES 2007

Bill Gates na targach CES 2007

Teraz przez najbliższe dwa lata ta wspólna oferta będzie się znacznie poszerzać. Sam pomysł zintegrowania dostępu do wielu multimedialnych usług w jednym urządzeniu - Xboksie 360 - jest bardzo atrakcyjny. Nasza konsola to teraz urządzenie wielozadaniowe, integrujące wiele usług. Umożliwia m.in. dostęp do multimediów zapisanych na dysku domowego komputera, pozwala na pobieranie i odtwarzanie materiałów wideo w rozdzielczości HD, służy też oczywiście do gier, a teraz także do obsługi IPTV.

Dla klienta to bardzo wygodne - ma jedno urządzenie, do pięciu różnych usług nie potrzebuje pięciu różnych pilotów i interfejsów.


Zobacz również