Gates: Rewolucja w ciągu pięciu lat

Bill Gates, który jest gościem na odbywającym się właśnie Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, stwierdził, że w ciągu najbliższych 5 lat Internet całkowicie zmieni telewizję. Zmiana będzie tak radykalna, że, jak stwierdził Gates w wystąpieniu skierowanym do polityków i biznesmenów, "za pięć lat ludzie będą się śmiali z tego, co mamy obecnie".

"Takie wydarzenia jak wybory czy Igrzyska Olimpijskie pokazują, jak fatalnie działa telewizja. Musisz czekać na wystąpienie człowieka, który będzie mówił interesujące Cię rzeczy albo przypadkiem opuścisz interesującą Cię rzecz i nie masz szans, by zobaczyć ją ponownie" - tłumaczył Gates - "W tych dziedzinach Internet ma olbrzymią przewagę".

Współtwórca Microsoftu zauważył też, że już w tej chwili pojawienie się takich serwisów jak np. YouTube spowodowało, że młodzi ludzie mniej czasu spędzają przed ekranem telewizora. Tradycyjna telewizja, ze sztywną ramówką i programami przerywanymi reklamami jest zbyt mało elastyczna. Dobrym dowodem na zachodzące właśnie zmiany jest fakt, iż wielkie firmy telekomunikacyjne inwestują w infrastrukturę, która ma służyć przekazywaniu interaktywnej telewizji.

Chad Hurley, współzałożyciel YouTube, zwraca uwagę na jeszcze jedno zjawisko - coraz większe zainteresowanie branży reklamowej Internetem, który zaczyna odbierać klientów dotychczasowemu potentatowi na rynku, czyli właśnie telewizji.