Gates herbu Windows

Bill Gates został uhonorowany przez brytyjską królową Elżbietę II tytułem szlacheckim. Za zasługi dla rozwoju branży IT oraz za działalność charytatywną, Gates otrzymał tytuł Kawalera Orderu Imperium Brytyjskiego. Ponieważ jednak nie jest on obywatelem Wielkiej Brytanii ani żadnego z państw Commonwealthu (Wspólnoty Brytyjskiej), nie uprawnia go to używania tytułu 'sir'.

Gates ma odtąd prawo do umieszczania po nazwisku liter KBE (Knight Commander of the British Empire). Założyciel i prezes Microsoftu został uszlachcony na prywatnej ceremonii w Pałacu Buckingham. Przyznanie mu szlachectwa zostało ogłoszone już w styczniu ubiegłego roku, jednak ostateczna data ceremonii nie była znana do ostatniej chwili.

Gates oświadczył, że jest zachwycony z powodu otrzymania tytułu KBE, podkreślił jednak, że wydarzenie to zwróci uwagę na 'prawdziwych bohaterów' - ludzi, którym Fundacja Gatesów pomaga zwalczać ubóstwo i wspierać opiekę zdrowotną w krajach rozwijających się.

Historia odznaczenia the Most Excellent Order of the British Empire sięga 1917 r., chociaż brytyjscy monarchowie przyznawali tytuły szlacheckie od wieków. Gates, otrzymując ten order dołączył do grona innych znanych obywateli Stanów Zjednoczonych, uhonorowanych w ten sposób, w tym byłych prezydentów Ronalda Reagana i George'a Busha seniora.


Zobacz również