Gates krytykuje DRM

Bill Gates miał ostatnio okazję porozmawiać z grupą internautów na tematy dotyczące cyfrowej muzyki. Microsoft zorganizował konferencję z udziałem Gatesa i wybranej grupy znanych bloggerów. Mogli oni przez godzinę zadawać właścicielowi koncernu pytania na dowolny temat. Jako że Microsoft niedawno zaprezentował odtwarzacz Zune, dyskusja skupiła się przede wszystkim na systemie ochrony praw autorskich...

Jak donosi Michael Arrington z serwisu TechCrunch, Bill Gates stwierdził, że system DRM sprawia zbyt dużo problemów legalnym użytkownikom, a poza tym nie działa tak, jak należy.

"DRM nie działa tak, jak powinien. Ale nie zmusicie mnie, bym powiedział, że należy wprowadzić taki model, w którym opłata za utwór pobierana jest w zależności od tego, jak użytkownik tego utworu używa" - tłumaczył współtwórca Microsoftu.

Gdy pytano go, w jaki sposób rozwiązać sytuację, w której użytkownik może odtworzyć utwory zakupione na iTunes jedynie na iPodzie, a muzykę z Zune Marketplace na Zune, Bill Gates stwierdził: "Niech klient kupi płytę CD i ją zripuje. Wtedy wszystko będzie w porządku".

Więcej informacji znaleźć można w blogu Michaela Arringtona.


Zobacz również