Gates na CES - nowe pomysły bez nowych produktów

Wystąpienia Billa Gatesa na CES to już tradycja - założyciel Microsoftu już dziewięć razy przedstawiał na Consumer Electronics Show swoje pomysły i poglądy na przyszłość elektronicznej rozrywki. Niestety, w tym roku Gates nie zaprezentował żadnych nowych, przełomowych produktów - Naczelny Architekt Oprogramowania Microsoftu skupił się na promowaniu aktualnej oferty koncernu.

W poprzednich latach Gates prezentował na CES m.in. konsolę XBox, bezprzewodowe wyświetlacze Mirra czy zegarki, obsługujące technologię SPOT. Tym razem nie było wielkich premier - zamiast tego Bill Gates przedstawił swoją wizję 'cyfrowego życia'. Założyciel Microsoftu tłumaczył, że koncern już w tej chwili ma w swojej ofercie produkty, które umożliwiają przekształcenie salonu w 'multimedialne centrum rozrywki' - wymienił m.in. system Windows XP Media Center Edition, przenośne odtwarzacze audio i wideo PMC (Portable Media Center), usługi MSN oraz konsolę Xbox.

Bill Gates prezentuje odtwarzacz PMC

Bill Gates prezentuje odtwarzacz PMC

"Spójrzcie - dziś w każdym salonie znajdziecie pięć pilotów, a i tak nie możecie błyskawicznie zacząć odtwarzania ulubionej muzyki. Microsoft potrafi rozwiązać ten problem - poprzez integrowanie swoich produktów" - tłumaczył Gates, po czym wymienił pięć głównych 'rozrywkowych' potrzeb konsumentów - muzyka, zdjęcia, telewizja, telekomunikacja i gry (oczywiście, zdaniem Billa Gatesa, Microsoft już dziś zaspokaja wszystkie te potrzeby - przy pomocy wymienionych powyżej produktów).

W wystąpieniu Gatesa, któremu na scenie towarzyszył Conan O'Brien, gwiazda talk-show Late Night, znalazło się jednak miejsce na kilka ciekawych zapowiedzi - twórca Microsoftu zdradził m.in., iż koncern pracuje z firmą LG nad stworzeniem urządzenia, które będzie połączeniem cyfrowego magnetowidu, nagrywarki DVD, zaś jednocześnie będzie umożliwiało odtwarzanie plików z dysku komputera PC. Microsoft zawarł również porozumienie z MTV Networks, dotyczące dystrybuowania treści MTV w formacie Windows Media.

Gates poinformował też, że od momentu udostępnienia programu Windows Media Player 10, aplikację tę pobrało już ponad 95 mln osób.


Zobacz również