Gates o Viście: "chcieli nas wykastrować"

Najnowszy system operacyjny Microsoftu, Windows Vista, trafił już do tłoczni. Zanim jednak to nastąpiło, gigant z Redmond zmagał się z wieloma zarzutami o praktyki monopolistyczne. Bill Gates, współzałożyciel Microsoftu, stwierdził jednak, iż Vista nie ucierpiała w znaczący sposób w wyniku długiej dyskusji toczonej na ten temat w łonie Unii Europejskiej, mimo iż "konkurenci próbowali nakłonić regulatorów rynku, aby ci wykastrowali ten produkt [Vistę]".

UE była zaniepokojona faktem, iż wiele nowych funkcji wbudowanych w Vistę, np. oprogramowanie służące zabezpieczeniu komputera lub wyszukiwaniu informacji w Sieci narusza przepisy antymonopolowe (klienci, mając do wyboru Vistę wraz z dodatkami będą mniej skłonni płacić za produkty innych producentów).

Oto jeden z najświeższych przykładów - firmy zajmujące się bezpieczeństwem komputerowym, Symantec i McAfee, skarżyły się, że Microsoft zwleka z przekazaniem im informacji pozwalających na dostosowanie ich programów antywirusowych do Visty. Dowodzili też, iż stworzona przez koncern technologia blokująca dostęp do 64-bitowego jądra systemu Vista - Patch Guard - znacząco utrudni producentom oprogramowania związanego z bezpieczeństwem implementację niektórych funkcji w ich produktach (czytaj więcej: "Vista: zamieszanie z kernelem").

Zobacz również:

  • Bill Gates: w bogatych krajach pandemia Covid-19 skończy się do końca 2021 roku

Współzałożyciel Microsoftu podróżuje obecnie po Europie, promując system Vista w związku z premierą wersji przeznaczonej dla biznesu (Vista Enterprise), zapowiadaną na 30. listopada.

Więcej informacji