Gates prezentuje interfejs Office'a 12

Podczas zorganizowanej przez Microsoft w Los Angeles konferencji Professional Developers Conference, Bill Gates zaprezentował interfejs graficzny najnowszej wersji pakietu biurowego koncernu, Office 12.

Gates podczas wystąpienia na konferencji przekonywał, że firma pracuje nad taką modyfikacją interfejsu pakietu, aby nie wyglądał on już jak statyczny zbiór menu, ale dostosowywał wygląd do aktualnie wykonywanych przez użytkownika operacji.

Gates prezentuje interfejs Office'a 12

Nowy interfejs graficzny Office'a 12 - Word

Z informacji udzielonych przez Microsoft wynika, że zmiana graficznego interfejsu aplikacji wchodzących w skład pakietu nie stanowi jedynie próby odświeżenia interfejsu, znanego użytkownikom Office'a od lat. Przedstawiciele koncernu przekonują, że zmiana jest głównie wywołana coraz większą ilością funkcji oferowanych przez Worda, Excela, Accessa czy PowerPointa (liczba komend w Wordzie od wersji 1.0 do 2003 wzrosła ze 100 do ponad 1,5 tys.). Nowy interfejs ma ułatwić użytkownikowi odnalezienie tych funkcji, które są w danej chwili najbardziej potrzebne.

Jak czytamy na stronie koncernu, pracom nad nowym interfejsem przyświecały cztery zasadnicze cele:

- wspomniane wcześniej ułatwienie użytkownikowi poruszania się w gąszczu komend i poleceń

Gates prezentuje interfejs Office'a 12

Nowy interfejs graficzny Office'a 12 - Excel

- maksymalizacja przestrzeni roboczej użytkownika - pod tym określeniem ma się kryć coś, co Microsoft nazywa mniejszą inwazyjnością programu w poczynania użytkownika (np. w momencie wklejania obrazka do Worda nie będzie wyświetlać się okno opcji edycji obrazu)

- nadanie komendom priorytetów - aktualnie widoczne mają być te polecenia, które związane są bezpośrednio z wykonywanymi działaniami

- zaprojektowanie pełnego "cyklu życia" dokumentu (edycja dokumentów, współpraca wielu użytkowników w jednym środowisku roboczym, zarządzanie dokumentem). Ten warunek nie został jeszcze spełniony w zaprezentowanej na PDC wersji interfejsu.

Najważniejsze cechy nowego interfejsu Office'a 12 to m.in. tzw. "wstążka" (gdzie będą mieścić się komendy dotyczące authoringu dokumentów), która zastąpi pokaźny zestaw narzędzi i rozwijanych menu znanych z poprzednich wersji Office'a. Inna funkcja, to tzw. "galerie" - wizualnie oddające sposoby formatowania elementów dokumentu, umożliwiające m.in. podgląd zmian - oraz "Super Tooltips", podpowiedzi dostarczające informacji na temat danego polecenia z poziomu lokacji tego polecenia we "wstążce". Microsoft zwraca także uwagę na funkcję "Quick Launch Toolbar", dzięki której można dostosować interfejs aplikacji do indywidualnych potrzeb, dodając najczęściej używane komendy lub usuwając zbędne. Narzędzie "Floatie", które będzie "unosić się" nad tekstem, ma prezentować najpopularniejsze metody formatowania tekstu.

Do prezentacji wymienionych funkcji użyte zostały nazwy kodowe. Premiera pakietu biurowego zaplanowana jest na drugą połowę 2006 r. Natomiast pierwsza wersja testowa ma zostać udostępniona jeszcze tej jesieni.

Więcej informacji: Microsoft.