Gates proponuje "kreatywny kapitalizm"

Bill Gates wezwał do stworzenia "kreatywnego kapitalizmu" - czyli systemu gospodarczego, który większą uwagę będzie zwracał na najuboższych. Gates podkreślił, że nie chodzi mu o odrzucenie kapitalizmu ani jego podstaw. Stwierdził, że uważa, iż siły rynkowe powinny lepiej odpowiadać potrzebom osób, które nie korzystają na rozwoju technologii i opieki zdrowotnej.

"Musimy znaleźć sposób, by te same cechy kapitalizmu, które pomagają bogatszym, pomagały też biedniejszym. Nazywam to 'kreatywnym kapitalizmem'" - mówił prezes Microsoftu podczas Światowego Forum Ekonomicznego.

Słowa te wskazują na coraz większe zainteresowanie Gatesa sprawami społecznymi. Najbogatszy człowiek na świecie wraz z małżonką, Melindą, założyli w 2000 roku Fundację Billa i Melindy Gatesów, która obecnie jest największą organizacją charytatywną w historii. Głównym obszarem zainteresowania Fundacji jest opieka zdrowotna, redukcja ubóstwa i zwiększenie dostępu do technologii.

Bill Gates uważa, że firmy powinny zwrócić uwagę swoim najlepszym specjalistom, by pracowali nad takimi produktami, które będzie można zaoferować ubogim po dostępnych dla nich cenach. Uważa, że jest to taktyka bardziej efektywna, niż płacenie przeciętnym pracownikom lub też dawanie im dodatkowego urlopu w zamian za pracę w organizacjach non-profit.

Jako przykład umiejętnie wdrożonej idei "kreatywnego kapitalizmu Gates wskazał kampanię Red, prowadzoną przy wsparciu m.in. firm Gap, Motorola czy Armani (co ciekawe, pomysł na nią narodził się podczas nocnej rozmowy w barze Gatesa z Bono - liderem U2). W ramach projektu firmy oferują klientom wyselekcjonowane linie produktów oznaczonych logo Red - część zysków z ich sprzedaży przekazywana jest na cele charytatywne.

Celem kampanii Red jest zbieranie środków na leczenie mieszkańców Afryki - do tej pory akcja ta zaowocowała zgromadzeniem i przekazaniem ponad 50 mln USD. Pieniądze te wykorzystywane są do walki z AIDS oraz malarią (szacuje się, że ze środków Red leczonych jest obecnie ok. 2 mln ludzi).

Aktualizacja: 28 stycznia 2008 11:13

Materiał uzupełniliśmy o plik wideo, na którym prezentujemy fragmenty wystąpienia Billa Gatesa na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Zobacz film: Gates proponuje "kreatywny kapitalizm"