Gates przepowiada przyszłość oprogramowania

Bill Gates, jeden z założycieli koncernu Microsoft i jeszcze do niedawna jego prezes, przewiduje, że gwałtowny rozwój usług internetowych pociągnie za sobą rewolucję w dziedzinie oprogramowania.

Podczas swojej ostatniej wizyty w Hong Kongu, Gates poprowadził wykład o przełomowych momentach w historii rozwoju oprogramowania, które mają nastąpić w najbliższej przyszłości. Jego zdaniem nastąpią one o wiele szybciej, niż można by się tego spodziewać.

Jedną z najbardziej niedocenianych innowacji, w mniemaniu Gatesa, jest interfejs NUI (Natural User Interface), przewidujący zarówno wykorzystanie sterowania urządzeniami przez dotyk, jak i przez głos. Najszersze zastosowanie NUI przewiduje w dziedzinie robotyki. Gates prorokuje, że oprogramowanie będzie obecne w praktycznie każdej dziedzinie życia. Rewolucja czeka telewizję, która w większym stopniu będzie zintegrowana z Internetem.

Azjatycki oddział badawczy Microsoftu prowadzi obecnie badania nad technologią wyszukiwania za pomocą głosu, która mogłaby znaleźć zastosowanie w internetowej telewizji nowej generacji. Granice oprogramowania stale się zmieniają i to jest właśnie najbardziej ekscytujące - twierdzi współzałożyciel koncernu z Redmond.