Gates się wycofuje

Bill Gates, współzałożyciel i wieloletni szef Microsoftu, aktualnie pełniący w nim funkcję Głównego Architekta Oprogramowania, zdecydował, że w lipcu 2008 r. wycofa się z codziennej pracy w korporacji. Wcześniej w koncernie dojdzie do szeregu zmian personalnych, które mają sprawić, że odejście Gatesa nie zakłóci w znaczący sposób jego pracy. Gates chce teraz poświęcić się działalności charytatywnej. Jego stanowisko w Microsofcie przejmie Ray Ozzie - twórca Lotus Notes.

Gates się wycofuje

Bill Gates z żoną Melindą

Gates oświadczył, że po zakończeniu pracy w Microsofcie skupi się na działalności społecznej - twórca giganta z Redmond zamierza poświęcić się pracy w fundacji charytatywnej, którą założył wspólnie z żoną Melindą.

"To była oczywiście dla mnie bardzo trudna decyzja. Jestem bardzo szczęśliwy, że w moim życiu są dwie tak ważne pasje [Microsoft i działalność charytatywna - red.]. Jednak poświęcając się działalności charytatywnej wiem, że Microsoft świetnie poradzi sobie w przyszłości" - oświadczył Bill Gates informując o swoim odejściu. "Cały świat ma dziwną skłonność do zdecydowanie przesadnego interesowania się moją osobą" - dodał Gates, zaznaczając, iż wierzy, że talent i kreatywność pracowników koncernu sprawią, że jeszcze długo będzie dostarczał on klientom oprogramowanie, które będzie mogło zmieniać ich życie.

Gates pozostanie, rzecz jasna, prezesem zarządu Microsoftu - zrezygnuje za to ze stanowiska Głównego Architekta Oprogramowania, które przejmie po nim Ray Ozzie. Ozzie (ur. 1957 r.) pracuje w Microsofcie od kwietnia 2005 r, kiedy to koncern kupił jego firmę, Groove Networks. Jego najbardziej znanym dziełem jest program Lotus Notes.

"Po odejściu Bill z pewnością będzie spędzał tu zdecydowanie mniej czasu. Jednak jego wpływ na tę firmę nigdy nie zniknie" - oświadczył szef Microsoftu, Steve Ballmer. Ballmer dodał również, że jest bardzo dumny z faktu, iż przez 26 lat pracował z Gatesem "ramię w ramię".

Zmian nie będzie?

"Takie pożegnanie z firmą to trudna decyzja. Pamiętam jak sam pod koniec 1997 roku żegnałem się z Computerlandem. To traumatyczne przeżycie pamiętam do dziś" - komentuje Paweł Piwowar, wiceprezes Oracle odpowiedzialny za rynki Europy Środkowej. "Myślę, że Bill Gates bardzo długo przygotowywał firmę na ten krok. Co prawda już kilka lat temu podzielił się władzą ze Steve'm Ballmerem. Wtedy zachował jednak duży wpływ na spółkę. Wczorajsza zmiana idzie znacznie dalej" - dodaje Piwowar.

"Co to oznacza dla rynku? I tak już od dawna za strategię rynkową odpowiadał Steve Ballmer, więc jakiś zmian się tutaj nie spodziewał. Co najwyżej możemy oczekiwać większej agresji w działaniach. Mam wrażenie, że Bill Gates tonował niektóre najbardziej radykalne pomysły Balmera. Teraz gdy zabraknie Gatesa zabraknie także tej tamy. Z drugiej strony może to i lepiej dla konkurencji Microsoftu? Steve Ballmer to agresywny gracz, który czasem w swoich działaniach mocno się zapędza. Bill Gates ma umysł bardziej analityczny. Może teraz zabraknie tej chłodnej analizy w działaniach Microsoft" - wyjaśnia Paweł Piwowar.

Fundacja Billa i Melindy Gatesów

Okładka Time'a

Założona w styczniu 2000 roku fundacja Billa i Melindy Gatesów skupia się na upowszechnianiu dostępu do nowoczesnych technologii oraz badaniach nad poprawą ogólnego stanu zdrowia ludzkości.

Szacuje się, że w ostatnich latach fundacja Gatesów stała się najpotężniejszą prywatną organizacją charytatywna na świecie - w tym czasie przeznaczyła ona ponad 3 mld dolarów na ratowanie zdrowia i życia mieszkańców Trzeciego Świata. Państwo Gatesowie angażują się przede wszystkim w walkę z AIDS, wspieranie szczepień przeciwko najgroźniejszym chorobom oraz opracowywanie nowych metod walki z rakiem.

W 2005 r. Bill i Melinda Gates zostali uznani za "Ludzi roku" przez magazyn Time - doceniono ich za działania charytatywne na rzecz mieszkańców Afryki.

Więcej informacji o fundacji znaleźć można na jej oficjalnej stronie internetowej.

Gates i Microsoft - wspólne 30 lat

Bill Gates stworzył firmę Microsoft (początkowo nazwaną Micro-soft) - wspólnie z Paulem Allenem - w 1975 r. W lutym 1976 r. Gates opublikował słynny "Otwarty list do hobbystów", w którym wyraził swoje głębokie niezadowolenie z faktu, że większość użytkowników korzysta z oprogramowania, za które nie zapłacili. W 1980 r. Microsoft przeprowadza się z Albuquerque w stanie Nowy Meksyk do Seattle. W 1981 r. Microsoft prezentuje system operacyjny MS-DOS przeznaczony dla komputerów IBM PC. W 1983 r. u Paula Allena zdiagnozowana zostaje niebezpieczna choroba - ziarnica złośliwa (znana również jako choroba Hodgkina). Allen decyduje się na odejście z firmy.

Niespełna trzy lata później - 13 marca 1986 r - Microsoft debiutuje na giełdzie (płacono 21 USD za akcję), co pomnaża i tak już niemały majątek Gatesa. W 1990 r. światło dzienne ujrzał Windows 3.0, zaś trzy lata później - Windows NT. 1 czerwca 1994 r. Gates staje na ślubnym kobiercu z Melindą French. Wybranka jest... jego pracownicą - pełni funkcję managera marketingu w Microsofcie.

Kolejne ważne wydarzenie następuje w czerwcu 1994 r., kiedy to Gates zostaje oficjalnie ogłoszony (przez magazyn Forbes) najbogatszym człowiekiem na świecie. Od 11 lat niewiele się zmieniło w tej kwestii - Gates wciąż znajduje się na czele listy Forbesa (wedle ostatnich szacunków, posiada ponad 50 mld USD). Rok 1995 to premiera Windows 95, trzy lata później na rynek trafia Windows 98.

W 1999 r. wydana zostaje książka Gatesa - "Business @ the Speed of Thought", przetłumaczona z czasem na 25 języków i wydana w 60 krajach. W 2000 r. pojawia się ceniony Windows 2000, zaś rok później - Windows XP.

W styczniu 2000 r. na pierwszych stronach gazet - nie tylko branżowych - pojawia się sensacyjna wiadomość: "Bill Gates rezygnuje z kierowania Microsoftem". Istotnie - Gates przekazuje to stanowisko Ballmerowi, a sam obejmuje mniej reprezentacyjną, ale za to bardziej prestiżową, stworzoną specjalnie dla niego funkcję Naczelnego Architekta Oprogramowania. Ma teraz osobiście czuwać nad tworzeniem oprogramowania powstającego w firmie. Teraz już wiadomo, że funkcję tę Gates pełnił będzie jeszcze tylko dwa lata.

Człowiek Lotusa

Ray Ozzie

Równolatek Billa Gatesa Ray Ozzie jest relatywnie nowym członkiem załogi z Redmond. Trafił do Microsoftu w kwietniu ubr. po przejęciu przez Billa Gatesa jego firmy Groove Networks i od razu trafił na stanowisko CTO (Chief Technology Officer).

Mimo pozostawania przez lata na uboczu Ray Ozzie to prawdziwa legenda rynku IT, człowiek, który stworzył pierwszy naprawdę wygodny arkusz kalkulacyjny VisiCalc, czy aplikacje do pracy grupowej Lotus Notes.

Jak przypuszczają analitycy Microsoft pod rządami Steve'a Ballmera i Ray'a Ozziego czeka kilka zmian. Wynikają one przede wszystkim z tego, że stery w Redmond przejmuje człowiek, który jeszcze do niedawna nie był emocjononalnie zaangażowany w budowanie potęgi Microsoftu. Można przypuszczać, że będzie miał mniej oporów przed wprowadzeniem nawet radykalnych zmian we flagowych produktach firmy. Będzie także prawdopodobnie bardziej przychylny implementacji rynkowych standardów przez Microsoft. Do tej pory koncern Gatesa słynął przede wszystkim ze zwalczania obowiązujących standardów i wprowadzania swoich, "lepszych", niźli z akceptacji rozwiązań wypracowanych gdzieś poza Redmond. To jednak sprzeczne z dotychczasową filozofią działania Raya Ozzie'ego, który w końcu jest twórcą jednego z najpopularniejszych pakietów do pracy grupowej, a także wyznawcą modelu oprogramowania jako usługi. Prawdopodobnie jego nominacja będzie więc oznaczała również poświęcenie większej uwagi rozwojowi usług.

Więcej informacji o Billu Gatesie można znaleźć w tekście "Staruszek Bill, czyli 50 lat minęło..." (przygotowanym z okazji 50. urodzin współtwórcy Microsoftu). Zachęcamy również do odwiedzenia galerii fotografii Gatesa oraz lektury tekstu "Wizjonerzy czy szarlatani? Część 1: Bill Gates" (w którym analizujemy jego prognozy i wizje dotyczące IT). Warto też przypomnieć, że Naczelny Architekt Oprogramowania gościł w tym roku w naszym kraju - szczegółową relację z wizyty znaleźć można w sekcji Bill Gates w Polsce.