Gatesowie walczą z AIDS, gruźlicą i malarią

Fundacja Billa i Melindy Gatesów ogłosiła, że przeznaczy 500 milionów USD na wsparcie Globalnego Funduszu Walki z AIDS, Gruźlicą i Malarią (Global Fund to Fight AIDS, TB and Malaria). To największy grant, jaki w swojej historii otrzymał Fundusz.

Wspomniana kwota będzie przekazywana stopniowo przez pięć lat. Szefowie organizacji mają nadzieję, że pieniądze od państwa Gatesów zachęcą innych sponsorów. Szczególnie liczą na rządy bogatych państw. Richard Faechem, dyrektor Funduszu powiedział, że jego organizacja potrzebuje 1,1 miliarda USD by zrealizować obecnie zaplanowane cele.

Dotychczas Globalny Fundusz wydał już 5,4 miliarda dolarów na walkę z AIDS, malarią i gruźlicą. Jest on jedną z najważniejszych organizacji na świecie zwalczających te choroby. W 2005 roku to właśnie z tego funduszu pochodziło 20% pieniędzy, które na całym świecie wydano na walkę z AIDS. Organizacja sfinansowała m.in. lekarstwa na AIDS dla 554 000 osób, leczenie gruźlicy dla 1,4 miliona chorych oraz 11 milionów moskitier, które mają chronić dzieci przed malarią.