Gateway zmienia dostawcę chipów

W związku z nieregularnymi dostawami procesorów Intela w ostatnim kwartale ubiegłego roku firma Gateway poważnie myśli o zmianie partnera.

Producent komputerów, Gateway, który w IV kwartale minionego roku zanotował spadek obrotów w związku z kłopotami w dostawach procesorów Pentium III Intela, zamierza zmienić dostawcę układów. Oczywistym dla firmy kandydatem staje się Advanced Micro Devices (AMD) z procesorami Athlon, choć żadne oficjalne porozumienie między dwiema firmami nie zostało jeszcze zawarte.

Przedstawiciele Gateway obwiniają Intela za "chaotyczne dostawy", a szef działu finansowego firmy Jeff Todd stwierdził, że "nigdy nie wiedzieliśmy, jakie procesory dostaniemy w najbliższych dniach". Na specjalnej konferencji szef firmy Jeff Weitzen oświadczył, iż podejmie ona wszelkie kroki, aby kłopoty Intela nie miały już więcej wpływu na działalność Gateway. "W następnych tygodniach zamierzamy podjąć zdecydowane działania w celu upewnienia się, że taka sytuacja już nigdy się nie powtórzy" - oświadczył.

Obecna, potencjalna współpraca z AMD będzie drugą próbą rezygnacji Gateway z usług Intela. W lutym minionego roku firma oświadczyła, że będzie wykorzystywać procesory K6-2 firmy AMD przy produkcji komputerów przeznaczonych na rynek japoński, ale już we wrześniu, kiedy to Intel obniżył ceny na swoje produkty, wycofała się z porozumienia. Specjaliści z branży spekulują, że te okresowe oświadczenia Gateway o współpracy z AMD mają na celu wywarcie presji na Intela, aby ten zaproponował firmie bardziej korzystne ceny swoich procesorów.

Więcej informacji: idgcentral.com