Gaz do dechy - Windows z pamięci

Czy wiesz, jak maksymalnie zwiększyć wydajność systemu? Jeśli Twój komputer jest wyposażony w pokaźne zasoby modułów RAM, możesz przenieść cały system i wybrane aplikacje do pamięci operacyjnej.


Czy wiesz, jak maksymalnie zwiększyć wydajność systemu? Jeśli Twój komputer jest wyposażony w pokaźne zasoby modułów RAM, możesz przenieść cały system i wybrane aplikacje do pamięci operacyjnej.

Długie czasy dostępu do nośnika, ciągłe doładowywanie bibliotek DLL i duży stopień zdefragmentowania dysku - to tylko trzy z wielu czynników spowalniających pracę systemu i zainstalowanego oprogramowania. Ten, kto całe minuty czeka na uruchomienie aplikacji, świetnie wie, gdzie leżą granice możliwości jego twardego dysku i na czym polegają problemy z tego rodzaju nośnikiem danych. Nasuwa się pytanie, czy mając doskonale wyposażony komputer, można obejść ograniczenia i wydobyć więcej mocy. Jest to możliwe, jeśli się umieści aplikację albo cały system operacyjny w pamięci RAM. Bardzo krótkie czasy dostępu mogą zaowocować kilkakrotnym przyspieszeniem pracy, którego pozazdroszczą posiadacze nawet najszybszych dysków. Jednak nie obejdziesz się bez twardego dysku. Pamięć RAM jest ulotna - jej zawartość zostaje utracona w momencie odłączenia zasilania. Dlatego na dysku trzeba przetrzymywać kopię systemu. Ponadto służy on do gromadzenia plików użytkownika.

W poniższym materiale przedstawiamy dwa eksperymenty mające pokazać, jak instalować aplikacje w pamięci RAM oraz jak przenieść do niej cały system Windows 95/98. Dziś skorzystają z nich zapewne tylko entuzjaści wydajności, dysponujący bogato wyposażonym pecetem, lecz może już jutro zapoczątkują trend, który odkryją producenci oprogramowania. Spadające ceny modułów RAM sprawią, że coraz więcej użytkowników będzie mogło stosować podobne rozwiązania, a upakowanie systemu w pamięci RAM przestanie być luksusem...

Przenoszenie aplikacji do pamięci RAM

Pomysł

Gaz do dechy - Windows z pamięci

Programy w RAM-ie. Niektóre instalatory same oferują dysk wirtualny jako lokalizacje docelową, inne akceptują ścieżkę wpisaną ręcznie.

Dzięki prostej sztuczce polegającej na przeznaczeniu określonego fragmentu pamięci operacyjnej na dysk wirtualny można umieścić często wykorzystywane narzędzia, a przy wystarczających zasobach pamięciowych nawet całe aplikacje i pakiety, w pamięci RAM. Przeniesienie oprogramowania z twardego dysku do pamięci operacyjnej daje wiele korzyści. Z jednej strony, aplikacje są uruchamiane w błyskawicznym tempie, z drugiej zaś oprogramowanie przez cały czas pozostaje w niezmiennym stanie i nie wymaga przeinstalowywania ani innych czynności konserwacyjnych. Skutki zawieszeń, nieumyślnych modyfikacji przez użytkownika czy działania wirusów trwają tylko do kolejnego zrestartowania systemu. Wraz z uruchamianiem systemu operacyjnego zostaje przywrócony pierwotny stan aplikacji.

Zalety i wady

Ten, kto chce wykorzystać poniższą poradę wyłącznie do zwiększenia wydajności pracy z aplikacjami, powinien pamiętać, że do sprawnego działania Windows 98 konieczna jest wolna pamięć rzędu 60 MB. Windows 95 wymaga około 40 MB pamięci. Dlatego nie możesz przeznaczyć całej pamięci na aplikacje. Licz się z tym, że pakiet biurowy zajmuje od 50 do 200 MB (zależnie od wersji i zainstalowanych dodatków). Tymczasem co najmniej tak duży obszar pamięci, jak wymieniony wyżej, powinien pozostawać na potrzeby systemu operacyjnego.

Ponadto opłaca się optymalizować tylko powolne aplikacje lub te, których wczytywanie trwa bardzo długo. Zresztą bardziej obszerne aplikacje i tak muszą wczytywać biblioteki z katalogu \WINDOWS\SYSTEM na twardym dysku (który oferuje znacznie powolniejszy odczyt danych w porównaniu do pamięci RAM).

Gaz do dechy - Windows z pamięci

Windows w pamięci: AUTOEXEC.BAT kopiuje pierwszą partię plików systemu, ręsztę przejmuje zbiór WINSTART.BAT

Na dysku wirtualnym warto natomiast umieszczać często wykorzystywane archiwa danych. Operacje odnajdywania łańcuchów tekstowych będą przeprowadzane znacznie szybciej niezależnie od aplikacji. Aspekt uwalniający administratorów i użytkowników od ciągłego dbania o stan oprogramowania jest interesujący przede wszystkim dla szkół, kawiarni internetowych i innych placówek, w których komputery są udostępniane do użytku publicznego. Jeśli jednak zechcesz dokonać zmian w ustawieniach aplikacji, musisz zapisywać je na twardym dysku.

Z technicznego punktu widzenia umieszczenie aplikacji w pamięci RAM nie jest zadaniem trudnym. Nie powinno sprawić kłopotów średnio zaawansowanym użytkownikom.

Przepis

Standardowy sterownik w Windows służący do tworzenia napędów wirtualnych, RAMDRIVE.SYS, obsługuje dyski o maksymalnej pojemności 32 MB. W celu założenia większego dysku trzeba więc skorzystać z innego sterownika, np. freeware'owego XMSDSK.EXE (dostępny pod adresemftp://ftp.simtel.net/pub/simtelnet/msdos/ramdisk/fu_rd19i.zip , rozmiar pliku: 73 KB). A oto instrukcja przeniesienia aplikacji do pamięci RAM.

1. Rozpakuj sterownik dysków wirtualnych na twardy dysk i skopiuj go do katalogu, który jest objęty domyślną ścieżką wyszukiwania, np. do katalogu \WINDOWS\COMMAND. (Aby ustalić, jakie katalogi są uwzględnione w ścieżce domyślnej, przywołaj okno trybu MS-DOS i wpisz polecenie path).

Otwórz dowolny edytor tekstowy, np. Notatnik, i wczytaj plik AUTOEXEC.BAT. Na końcu pliku wpisz wiersz:

<ścieżka>xmsdsk /y /t 160000 v: