Gazeta Wyborcza niechcący zaatakowała serwery Radia Maryja

Dziś (20.02.2006) rano w Gazecie Wyborczej pojawiła się informacja, że Tadeusz Rydzyk zakłada witrynę, która rości sobie miano do bycia profesjonalną. Skutek jest taki, że wczoraj witryna www.radiomaryja.pl działała, a dziś już [prawie] nie.

Efekt jest bardzo znany i występuje często w przypadku portali podlinkowanych na serwisiehttp://Slashdot.org - jeśli tylko pojawi się na nim artykuł o danej stronie, wielu użytkowników chce ją obejrzeć jednocześnie, dochodzi do nadmiernego obciążenia docelowego łącza lub serwera i całość przestaje działać albo działa bardzo wolno (tzw. Slashdott effect). Mówiąc krótko: mamy do czynienia z atakiem DDoS.

Informacja w nowej witrynie Radia Maryja sprawiła prawdopodobnie, że zbyt duża liczba czytelników chciała obejrzeć stronę Tadeusza Rydzyka. Na razie (16:43) serwery nie wytrzymują obciążenia.

Gazeta Wyborcza niechcący zaatakowała serwery Radia Maryja

Witryna Radia Maryja po około trzech minutach oczekiwania

Sądząc po tym, jak www.radiomaryja.pl jest ładowane, problem stanowi raczej serwer baz danych. Elementy statyczne witryny po pewnym czasie zostają pobrane, natomiast te, które generowane są dynamicznie pojawiają się tylko po bardzo długim oczekiwaniu (lub w ogóle się nie pojawiają).