Gdańsk: Policja i FBI zatrzymały 18-letniego hakera

Gdańscy policjanci zatrzymali 18-latka podejrzanego o działalność hakerską. Akcja była efektem współpracy KWP w Gdańsku i FBI. Mężczyźnie grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

KWP w Gdańsku podaje, że zatrzymany 18-latek pozyskiwał dane do kont bankowych, a następnie dokonywał z tych kont operacji finansowych w sklepach internetowych. Pieniądze wydawał m.in. na sprzęt AGD i elektroniczny.

Haker wpadł na gorącym uczynku, podczas odbioru od kuriera zamówienia w postaci sprzętu komputerowego o wartości około 8 tys. zł. Sprzęt został zamówiony w jednym z polskich sklepów internetowych. Młody mężczyzna zapłacił za zamówienie środkami finansowymi należącymi do obywatela USA.

Podczas przeszukania mieszkania 18-latka policjanci zabezpieczyli komputery i dokumenty potwierdzające jego działalność przestępczą. Sprawa ma charakter rozwojowy i funkcjonariusze nie wykluczają dalszych zatrzymań. Straty spowodowane przez zatrzymanego szacuje się na kwotę nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Sąd zadecydował o tymczasowym aresztowaniu mężczyzny. Policja podaje, że za nielegalne uzyskanie informacji, kradzież i oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.