Gdańsk: pirackie programy za 360 tys. zł

Funkcjonariusze gdańskiej policji z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą weszli w środę do biura jednej z firm architektonicznych z Wrzeszcza, gdzie zabezpieczyli 11 z 13 znalezionych w nim komputerów. Przyczyną zajęcia pecetów było odnalezione na ich dyskach nielegalne oprogramowanie, którego wartość szacowana jest na 360 tysięcy zł.

Jak czytamy w komunikacie prasowym Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, powodem "odwiedzin" funkcjonariuszy (oraz towarzyszących im ekspertów ds. informatyki śledczej) była przekazana im informacja o używaniu przez pracowników firmy nie licencjonowanych aplikacji graficznych i do projektowania.

KWP nie ujawnia, z jakiego źródła pochodziła ta informacja. Okazała się ona jednak prawdziwa. W 11 komputerach znajdujących się wykryto obecność 46 pirackich aplikacji o łącznej wartości 360 tys. zł.

Dwóm właścicielom biura architektonicznego grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności (sankcja za używanie pirackich programów w celu osiągnięcia korzyści majątkowych to zwykle maksymalnie 5 lat więzienia, jednak w tym wypadku mamy do czynienia z wysokimi stratami poniesionymi przez producentów oprogramowania).

Więcej informacji: Policja


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: