Gdy 100 megabitów nie wystarczy


Podstawowym zastosowaniem nośnika jest łączenie tzw. elementów pionowych, czyli szkieletów sieci. Pozostałe dwa kable, ekranowany kabel miedziany i skrętka kategorii 5, mają większe ograniczenia. Pierwszy może być użyty na krótkich, 25-metrowych dystansach, drugi na odległości do 100 metrów.

Jeżeli nie możesz pozwolić sobie na Gigabit Ethernet

Koncentratory i przełączniki SuperStack II Baseline są to wysokiej jakości bezobsługowe urządzenia, atrakcyjne cenowo i przeznaczone do zróżnicowanych zastosowań w sieciach komputerowych. Oczywiście można łączyć je zgodnie z zasadami Ethernet/Fast Ethernet, o których szczegółowo mówiliśmy w poprzednich broszurkach.

Gdy 100 megabitów nie wystarczy

Ruch pochodzący od wielu stacji może całkowicie zapchać łącze do serwera.

Rodzina SuperStack II Baseline składa się z czterech podstawowych elementów: koncentratorów ethernetowych dla grup roboczych, przełącznika sieci Ethernet dla grup roboczych z szybkimi portami zewnętrznymi w standardzie Fast Ethernet, dwuszybkościowych koncentratorów z autodetekcją szybkości do sieci FastEthernet, które automatycznie optymalizują szybkość pracy sieci, oraz wszechstronnych przełączników 10/100 Mb/s z automatyczną detekcją szybkości, zapewniających optymalne warunki pracy wydzielonych, szybkich połączeń. Każdy koncentrator posiada przełącznik MDI/MDIX, dzięki któremu można łączyć ze sobą poszczególne koncentratory za pośrednictwem zwykłej skrętki nieekranowanej. Koncentratory Baseline mają gniazdo interfejsu transceivera, co pozwala dołączyć alternatywne media transmisyjne, takie jak kabel koncentryczny lub światłowód.

Gdy 100 megabitów nie wystarczy

Dual Speed Hub 500 całkowicie wystarcza w przypadku niewielkich sieci.

Drugim z urządzeń stanowiącym alternatywę dla sieci, którym wystarcza w zupełności koncentrator jako urządzenie aktywne, jest SuperStack II Dual Speed Hub 500, który jest zarządzalnym koncentratorem szybkiego Ethernetu, wyposażonym w odpowiednio 12 lub 24 porty z automatycznym wykrywaniem prędkości działania 10 lub 100 Mb/s oraz dwoma slotami do podłączenia do sieci szkieletowej z wykorzystaniem modułów 100BASE-TX, oraz 100BASE-FX lub modułami Ethernetu w standardach 10Base-T, 10Base-5 (kabel koncentryczny) bądź 10Base-FL (światłowód). Urządzenia można stakować do 8, co pozwala na uzyskanie maksymalnie 192 portów 10/100 Mb/s oraz 8 portów o dowolnym medium podłączeniowym.

Obydwa koncentratory są połączone ze sobą za pomocą dwuportowego przełącznika 10/100 Mb/s zapewniając wewnętrzną komunikację pomiędzy poszczególnymi wewnętrznymi koncentratorami. Porty koncentratora są przydzielane do odpowiedniego wewnętrznego koncentratora w zależności od prędkości, z jaką może działać urządzenie końcowe. W pierwszej kolejności sprawdzana jest możliwość pracy urządzenia z prędkością 100 Mb/s, a następnie 10 Mb/s zapewniając połączenie klienta końcowego z największą możliwą prędkością. Zastosowanie dodatkowych urządzeń SuperStack II Redundant Power System oraz SuperStack II Uninteruptible Power System zwiększają niezawodność pracy sieci.

Podstawy specyfikacji Gigabit Ethernet 1000Base-T

Kabel kategorii 5 to cztery pary skręconych ze sobą przewodów miedzianych w cienkiej koszulce z PCW. Osiągnięcie prędkości przesyłania danych tym przewodem na poziomie 1Gb/s jest możliwe dzięki wykorzystaniu wszystkich par skrętki nieekranowanej. Co jest nowością w tej technologii. Dotychczas Ethernet w specyfikacjach 10Base-T i 100Base-Tx do komunikacji wykorzystywał tylko dwie pary przewodów. Zadaniem jednej było wysyłanie danych, a drugiej - odbieranie. Cztery pary zapewniają możliwość przesyłania 250 Mb na sekundę przez każdą z nich, czyli w sumie właśnie 1 gigabit. Warto zaznaczyć, że w przypadku tej technologii każda para pracuje dwukierunkowo, czyli może zarówno wysyłać, jak i odbierać dane. 1000Base-T transmituje dane z taką samą częstotliwością zegara (125MHz) jak 100Base-T, lecz stosuje inny system kodowania/ dekodowania sygnału. System ten pozwala na podwojenie ilości przesyłanych danych z 125 Mb/s do 250 Mb/s na parę przewodów.

Wykorzystanie istniejącego okablowania

Gdy 100 megabitów nie wystarczy

Upgrade sieci do technologii Ethernetu gigabitowego może być stopniowy.

Jak już wspomniano, gigabitowy Ethernet może pracować przy użyciu istniejącej instalacji kabla kategorii 5. W standardzie 1000BASE-T określono dwa dodatkowe testy okablowania wymagane do poprawnej pracy, konieczne ze względu na zmianę technologii przesyłania sygnału z jednokierunkowej (Ethernet) na dwukierunkową (Gigabit Ethernet). Pierwszy, echo lub straty odbiciowe, (Return Loss) określa ilość sygnału odbitego do nadajnika na skutek złej impedancji okablowania. Drugi, przesłuch skośny (FEXT far-end crosstalk), to zakłócenia występujące przy końcu kabla, powodowane przez nadajnik emitujący sygnały przy odbiorniku. Przed zmianą technologii na nową trzeba przetestować posiadaną instalację. Dopiero bowiem w 1995 roku specyfikacja ANSI/TIA/EIA568-Aokreśliła parametry okablowania z uwzględnieniem opisanych wyżej czynników, a więc niektóre sieci mogą nie spełniać tych wymagań. W zasadzie, jeśli sieć pracowała poprawnie w Fast Ethernecie, to powinna działać poprawnie również w 1000Base-T. Do przeprowadzania nowych instalacji zalecane jest zastosowanie rozszerzonej specyfikacji kabla kategorii 5, standardu 5e. Specyfikacja ta określa wszystkie parametry potrzebne do poprawnego działania z prędkością 1Gb/s. Niedługo dostępna będzie następna generacja kabli. Kategoria 6 i 7 do transmisji posłużą się częstotliwościami 250 i 600MHz.