Gdy PowerPoint już nie wystarcza...

Pracę nad diagramem rozpoczynamy od wyboru odpowiedniego szablonu, w którym znajdziemy kształty interesującego nas typu. Nie należy mylić szablonów z diagramami przykładowymi, z których to można czerpać pomysły do własnej pracy. Dzięki zawartym w programie narzędziom możliwe jest także stworzenie większej liczby diagramów.

Gdy PowerPoint już nie wystarcza...

Microsoft Office Visio 2007

Producent podkreśla wygodę w korzystaniu z funkcji autołączenia. Dzięki niej kształty są automatyczne łączone i formatowane. Funkcja autołączenia pozwala na dowolne przenoszenie połączonych kształtów bez ich rozłączania. Zlikwidowano w ten sposób potrzebę samodzielnego rysowania łączników, rozmieszczania kształtów i wyrównania ich. Działanie diagramów można usprawnić poprzez łączenie je z dodatkowymi danymi, których źródłem mogą być na przy arkusze Microsoft Excell, bazy danych Microsoft Acces, czy SQL Server. Dzięki automatycznemu wypełnianiu właściwości kształtu wartościami, kojarzenie danych z kształtami nie jest już procesem skomplikowanym.

Jeśli chcemy jedynie przejrzeć lub wydrukować diagram programu Microsoft Visio, nie musimy instalować całego pakietu. Do tego celu wystarczy aplikacja o Visio Viewer, dzięki której w oknie Internet Explorera będziemy mogli przeglądać pliki Microsoft Visio 5.0, 2000, 2002, 2003 lub 2007. Microsoft Visio umożliwia nam także zapisanie diagramów w formacie PDF lub XPS. Można je też importować do prezentacji PowerPoint i dokumentów Word. Microsoft Visio w wersji 2007 zadowoli się procesorem 500 MHz, 256 MB pamięci, 1,5 GB wolnego miejsca na twardym dysku, oraz systemem Windows XP SP2, Windows Server 2003 SP1 lub nowszym.

Smart Draw 2009

Alternatywą wobec produktu Microsoftu jest Smart Draw. Narzędzie to również jest programem komercyjnym. Twórcy oferują wersję testową, z której można korzystać przez siedem dni. Aplikacja uważana jest za jednego z głównych konkurentów Visio. Nie występuje w polskiej wersji językowej, jednak jego obsługa jest tak intuicyjna, że trudno sobie wyobrazić, aby ktokolwiek mógł mieć problemy z obsługą tej aplikacji. Interfejs jest przejrzysty i bardzo podobny do tego zastosowanego w produktach Microsoftu. Pracę zaczynamy od wyboru kategorii. W obecnym momencie program oferuje ponad 100 gotowych do wykorzystania szablonów i tysiące kształtów. Już po kilku kliknięciach możemy przystąpić do pracy nad wykresem, diagramem, planem budynku, czy interaktywną mapą.

Gdy PowerPoint już nie wystarcza...

SmartDraw 2009

Diagramy stworzone w programie możemy w prosty sposób przenieść do programów Word, Excell, PowerPoint (wystarczy skorzystać z opcji "kopiuj" i "wklej"), Word Perfect, czy zapisać w postaci pliku PDF. W równie prosty sposób możemy wykorzystać w Smart Draw dokumenty pakietu Office. Smart Draw 2009 zadowoli się systemem Windows Vista, XP, lub 2000, 256 MB RAM i 3 GB miejsca na twardym dysku. Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie producenta.

Pobierz Smart Draw 2009