Gdy PowerPoint już nie wystarcza...

Przeciętny użytkownik zmuszony do przygotowania komputerowej prezentacji zapewnie sięgnie po pierwsze narzędzie jakie będzie miał pod ręką. Posiadacze Windows w wielu przypadkach zapewne skorzystają z PowerPointa , który wchodzi w skład pakietu Microsoft Office. Jest to całkiem przydatne narzędzie, które znakomicie sprawdza się w przypadku prostej, amatorskiej prezentacji. Jeśli jednak zagłębić się w jego możliwości w zakresie tworzenia grafiki prezentacyjnej, szybko okażą się one dość skromne.

Podczas prezentacji często zachodzi potrzeba przedstawienia nie tylko prostych diagramów kołowych czy ostrosłupowych, ale i planów budynków, ulic, schematów sieci komputerowych, obwodów elektrycznych, czy przebiegu procesów biznesowych. Osoby które potrzebują wysokiej klasy grafiki prezentacyjnej, muszą posiłkować się innymi narzędziami, stworzonymi do tego określonego celu. Podczas gdy narzędzia typu PowerPoint oferują jedynie podstawowe funkcje diagramowania, na rynku znajduje się też kilka specjalistycznych aplikacji, które pozwalają tworzyć diagramy dowolnego typu. Dzięki nim możliwe staje się przekształcenie skomplikowanych danych w łatwo przyswajalne dla szerszej publiki informacje, choćby o systemach organizacyjnych, zasobach czy procesach zachodzących w przedsiębiorstwach.

Gdy PowerPoint już nie wystarcza...

Wykres w programie PowerPoint 2007

Artykuł rozpoczęliśmy od programu firmy Microsoft, przyjrzyjmy się więc kolejnemu produktowi giganta z Redmond.

Microsoft Office Visio 2007 (Standard i Professional)

Narzędzie nie wchodzi standardowo w skład pakietu Microsoft Office (być może zmieni się to w kolejnej wersji), ale można go zakupić oddzielnie. Każdy chętny może po uprzedniej rejestracji pobrać z witryny Microsoft Office Online darmową, 60-dniową wersję Visio 2007 w wydaniu Standard i Professional. Można też przetestować wersję próbną w trybie online. Visio 2007 Pro został wyposażony w funkcje zaawansowane (na przykład łączenie danych i wizualizacji) oraz większą liczbę szablonów (schematy blokowe procesów biznesowych, diagramy sieciowe, diagramy przepływu roboczego, modele baz danych, czy diagramy oprogramowania).

Gdy PowerPoint już nie wystarcza...

Microsoft Office Visio 2007