Gdy zabraknie prądu ...

UPS Ever AP650 DPC Pro został zaprojektowany przede wszystkim z myślą o przeciętnym użytkowniku...

UPS Ever AP650 DPC Pro został zaprojektowany przede wszystkim z myślą o przeciętnym użytkowniku, który z komputera korzysta głównie w domu, małych biurach, choć z równym powodzeniem mogą używać go stacje robocze, drukarki sieciowe itp.

Gdy  zabraknie prądu ...
Zaskoczeniem były stosunkowo niewielkie rozmiary (110x110x295 mm) jak na zasilacz 650VA, pamiętając wymiary jego starszego brata ST650 DPC (110x165x330 mm). Tym samym jest to jeden z najmniejszych zasilaczy o takiej mocy.

Funkcja autopower uruchamia zasilacz automatycznie po wykryciu obciążenia na wyjściu (włączenia komputera lub innego odbiornika). Próżno więc szukać w tym urządzeniu przełącznika zasilania. Jest to duże udogodnienie, zwłaszcza wtedy, gdy mamy utrudniony dostęp do niego. Warto podkreślić, że technologia autopower jest unikalna i nie stosuje jej żaden inny producent zasilaczy UPS.

Gdy  zabraknie prądu ...

Przykładowa transmisja modemowa bez filtra

Inną ciekawą właściwością zasilacza jest specjalny filtr linii modemowej (dwa gniazda we/wy typu RJ). Podłączenie filtra telekomunikacyjnego do modemu pomoże usunąć zakłócenia z sieci telefonicznej (szczególnie przy starej centrali lub podłączeniu do niej przez tzw. PCM). Dzięki temu transmisja danych łączami telefonicznymi odbywa się szybciej i ze znacznie mniejszą ilością błędów.

Zasilacz wyposażono w dwa standardowe gniazda wyjściowe oraz przycisk umożliwiający zasilanie urządzenia energią zgromadzoną w akumulatorach, nawet wtedy, gdy UPS nie został podłączony do prądu. W urządzenie wbudowano także interfejs portu szeregowego, umożliwiający wymianę informacji pomiędzy komputerem a zasilaczem.

Gdy  zabraknie prądu ...

Przykładowa transmisja modemowa z filtrem

Użytkownik ma możliwość regulacji parametrów pracy AP650 DPC Pro (progi napięć, od których zasilacz przełącza się na pracę z baterii). Nie robi tego jednak za pomocą przełączników konfiguracyjnych jak w konkurencyjnych urządzeniach, ale używając połączenia szeregowego z komputerem i programu Powersoft (dołączonego do zestawu), pracującego w systemie Windows 95/98/NT oraz współpracującego z siecią Novell. Nie jest to jednak jedyna funkcja tego programu. Jego głównym zadaniem jest diagnostyka sieci zasilającej, kontrola stanu baterii, pomiar obciążenia na wyjściu oraz bezpieczne zamykanie systemu. Dodatkowa funkcja Timer, umożliwia ustawienie konkretnej godziny włączenia i wyłączenia urządzenia podłączonego do zasilacza.

Zasilacz przechodzi na pracę awaryjną w przypadku zaniku lub spadku napięcia poniżej określonego progu lub przy nagłym wzroście napięcia. Awaryjny stan pracy jest sygnalizowany świecącą się diodą LED oraz sygnałem akustycznym. UPS ma ponadto zabezpieczenia przeciwko przeciążeniom i zwarciom.

W czasie testów podłączyliśmy AP650 DPC Pro do komputera z procesorem Pentium II 333 MHz, twardym dyskiem 6 GB, napędami DVD i CD-R oraz monitorem 17-calowym. Zasilacz po odłączeniu go od sieci elektrycznej podtrzymywał nasz zestaw jeszcze przez 35 minut, po czym program PowerSoft zamknął system. Jest to wystarczająca ilość czasu na zakończenie pracy.

Ever AP650 DPC Pro jest najlepszym przykładem, że Polacy potrafią produkować sprzęt komputerowy nie tylko dorównujący jakością, funkcjonalnością i innowacyjnością rozwiązań technicznych produktom zagranicznym, ale często przewyższający je. Dlatego też postanowiliśmy wyróżnić zasilacz Ever AP650 DPC Pro znaczkiem "Rekomendacja" , gdyż uważamy, że jest to urządzenie godne polecenia.