Gdynia pierwszym miastem z dostępem do 5G od Play

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej zostało podpisane memorandum między siecią Play, a Miastem Gdynia. Na jego mocy uruchomiona zostanie sieć 5G obejmująca 100 stacji na obszarze Trójmiasta.

Gospodarzem wydarzenia był Jean Marc Harion, prezes Play. Miasto Gdynia reprezentował Prezydent Wojciech Szczurek. Pośród gości wydarzenia obecna była również Minister Wanda Buk, reprezentująca Ministerstwo Cyfryzacji.

Szybkie wdrożenie rozwiązania 5G, jeszcze przed aukcją na nowe częstotliwości, było możliwe dzięki wdrożeniu przez Play systemu rozwiązań wykorzystujących obecne zasoby w paśmie 2100 MHz. System określany wcześniej jako 5G Ready, od chwili zmiany przepisów dotyczących norm promieniowania elektromagnetycznego stał się pełnowartościową i największą w Polsce siecią 5G.

Gdynia pierwszym miastem z dostępem do 5G od Play

Inauguracja współpracy z miastem Gdynia, jako pierwszym miastem 5G w Polsce jest wyjątkowym wydarzeniem, które pozwala Play wprowadzić społeczność lokalną na ścieżkę ogólnopolskiego rozwoju technologii najnowszej generacji. Jeszcze przed aukcją częstotliwości udostępniamy szeroki zasięg 5G lokalnej społeczności oraz możliwość jej zastosowania wśród studentów, seniorów i użytkowników domowych. Polska jest o krok od komercyjnego wprowadzenia 5G, uzależnionego jedynie od przystępnego cenowo przydziału częstotliwości, pełnego wdrożenia harmonizacji EMF i niezbędnych zezwoleń regulacyjnych. – powiedział Jean Marc Harion, Prezes Play.

Już teraz Play, zapowiedziało szereg działań edukacyjnych dla użytkowników sieci. Dzięki współpracy z miastem Gdynia, seniorzy będą mogli uczestniczyć w pokazach filmowych z wykorzystaniem Play TV BOX i routerów 5G oraz w warsztatach na temat tej technologii i kompetencji cyfrowych, studenci zostaną zaproszeni do zbadania potencjału tej technologii na prawdziwym sprzęcie 5G, a indywidualni użytkownicy będą mogli doświadczyć w rzeczywistych warunkach możliwości oferowanych przez istniejącą już sieć najnowszej generacji.

Gdynia pierwszym miastem z dostępem do 5G od Play

To bezprecedensowe partnerstwo z Play pozwoli naszym mieszkańcom na pełne wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań oferowanych przez sieć 5G. Dzięki szerokiemu zakresowi naszej współpracy, technologia ta będzie dostępna nie tylko w warunkach laboratoryjnych, ale także dla użytkowników indywidualnych, instytucji szkolnictwa wyższego i osób starszych w celu promowania integracji cyfrowej. W Gdyni jesteśmy otwarci na inicjatywy mające na celu ułatwienie życia naszej nowoczesnej społeczności poprzez zapewnienie nowych możliwości cyfrowych. – dodał Wojciech Szczurek, Prezydent Miasta Gdyni.