Gdzie DVD sześć...

Rok temu napędy 4X były szczytem marzeń zamożnych pasjonatów, dziś szybsze napędy dostępne są dla przeciętnego użytkownika.


Rok temu napędy 4X były szczytem marzeń zamożnych pasjonatów, dziś szybsze napędy dostępne są dla przeciętnego użytkownika.

Gdzie DVD sześć...

Napędy DVD - parametry techniczne

Historia lubi się powtarzać. W zeszłym roku bez przerwy słyszeliśmy o nowych, coraz szybszych napędach CD-ROM. Dziś taka sama sytuacja ma miejsce z napędami DVD-ROM. Gdy w maju tego roku publikowaliśmy w PC World Special DVD podobny przegląd, zwycięzcą został model Samsung SDR-430. Pisaliśmy wtedy: "Jeden z nielicznych napędów, które równie dobrze radzą sobie z płytami DVD-ROM, jak i CD-ROM. Średni transfer modelu SDR-430 z płyty DVD wynosił 4169 KB/s [...]". Dziś model ten jest już wycofywany ze sprzedaży, a jego miejsce zajmują urządzenia znacznie wydajniejsze, czego dowodzą poniższe testy.

Creative DVD6240E

Doskonały, ale w zestawie

Gdzie DVD sześć...
Najnowszy model DVD firmy Creative wykorzystuje mechanizm Hitachi 2800 i działa z sześciokrotną prędkością. Zewnętrznie od wcześniejszego modelu różni się jedynie cyferką na przednim panelu.

Niestety, ten napęd DVD można kupić jedynie w zestawie z dekoderem Dxr3. Szkoda, bo pod względem możliwości Creative znalazł się w ścisłej czołówce. Jego przewaga widoczna była zwłaszcza podczas testu szybkości odczytu płyt DVD - nie dał żadnych szans konkurencji. Jako jedyny przekroczył maksymalną deklarowaną przez producenta prędkość (6x - 8100KB/s). Tylko Hitachi GD2500BV uzyskał porównywalne wyniki.

Creative słabiej wypadł jako odtwarzacz CD-ROM. Uzyskana szybkość pozwoliła mu na zajęcie dopiero trzeciego miejsca, za Samsungiem i LG. Jest to powtarzająca się już od pewnego czasu prawidłowość, że napędy, które osiągają najlepsze wyniki jako DVD, jako CD-ROM-y wypadają gorzej.

Podczas odczytywania danych z płyty CD-Audio (konwersja audio do formatu wav) Creative udowodnił jeszcze raz swoją techniczną doskonałość. Średnia szybkość odczytu wyniosła w tym przypadku nieco ponad 13x, co oznacza, że konwersja płyty do plików wave zajmuje około 5 minut.

Pewne niedoskonałości wbudowanego interfejsu ujawniają się podczas testu obciążenia procesora. Przy intensywnym odczycie płyt CD może nawet dochodzić do 95 procent, co w poważnym stopniu utrudnia pracę podczas gdy napęd jest aktywny. Znacznie bardziej efektywne było odczytywanie płyt DVD - tu średnie obciążenie procesora nie przekraczało 30 procent.

Z naszą porysowaną płytą Creative poradził sobie umiarkowanie dobrze. Wprawdzie odczytał w końcu katalogi, jednak samo wykrycie dysku w napędzie zabrało mu dużo czasu.

<HR SIZE="1">

Memorex DVD-632

Pełen sprzeczności

Gdzie DVD sześć...
Memorex to najdziwniejszy z testowanych przez nas napędów. W niektórych testach wypada rewelacyjnie, w innych zaś ląduje na szarym końcu, nawet za teoretycznie wolniejszymi urządzeniami.

Zacznijmy od testu szybkości odczytu płyt DVD. Początek nie zapowiadał klęski, choć napęd nie wzbudził zachwytu. Jednak, gdy głowica czytnika zbliżyła się do zewnętrznej krawędzi płyty, prędkość dramatycznie spadła. Żaden inny napęd nie zachowuje się w ten sposób. Testy powtórzyliśmy wielokrotnie i za każdym razem wystąpiły zaobserwowane objawy. Jest to zatem wyraźne niedopatrzenie konstruktorów. Co ciekawe, program testujący nie podał obciążenia procesora przy czterokrotnej prędkości odczytu, informując, że napęd jest zbyt wolny.

W testach odczytu płyt CD-ROM okazało się, że Memorex to prawdziwa rakieta w porównaniu z innymi urządzeniami. Średnia prędkość nigdy nie spadła poniżej 3600 KB/s. Czasy dostępu - wyraźnie poniżej 100 ms. Jednak i tu konstruktorzy nie dopracowali napędu - obciążenie procesora podczas testu wyniosło 100 procent. Oznacza to, że jakakolwiek praca na komputerze jest niemożliwa.

Odczyt płyt audio to kolejne rozczarowanie. Napęd był wyraźnie wolniejszy od pozostałych i zajął ostatnie miejsce. Nie udało mu się osiągnąć nawet sześciokrotnej przeciętnej prędkości.

Po zakończeniu testów odnieśliśmy wrażenie, że Memorex mógłby wypaść w testach dużo lepiej, gdyby dopracowano mechanizm czytnika. Na razie pozostawia wiele do życzenia.