Gdzie Vista nie może, tam... Symanteka pośle?

Koncern Microsoft nieustannie przekonuje, że nadchodzący system operacyjny Windows Vista będzie o wiele lepiej zabezpieczony przed wszelkiego rodzaju cyberzagrożeniami. Tymczasem firma Symantec już przygotowuje się na inny obrót spraw i opracowuje narzędzie, które ma zastąpić Vistę tam, gdzie system nie będzie sobie radził - w walce z phishingiem oraz programami typu "crimeware".

Narzędzie, nad którym prace powinny zostać ukończone do jesieni tego roku, zostało nazwane roboczo Genesis. Ma wykorzystywać technologię ochrony przed wymienionymi powyżej rodzajami zagrożeń, którą Symantec zgłosił do opatentowania. Podstawą pracy tego systemu ma być analiza i identyfikacja działania (a nie sygnatur) niebezpiecznego oprogramowania do kradzieży poufnych danych użytkowników.

Genesis ma zostać udostępnione pod marką Norton i umożliwiać ponadto także konserwację Windows (tworzenie kopii zapasowych, optymalizacja działania systemu, itp.). Nie wiadomo na razie, ile będzie kosztować, Symantec informuje natomiast, że będą z niej mogli skorzystać zarówno użytkownicy Windows XP, jak i Visty.