Gdzie kupować DVD. Zakupów czar

Daleko nam do Europy Zachodniej. Jeszcze dalej do USA. Nie jest jednak bardzo źle - DVD znalazł już swoje miejsce na polskim rynku, a poza tym zawsze możemy oddać się szaleństwu zakupów w Internecie.


Daleko nam do Europy Zachodniej. Jeszcze dalej do USA. Nie jest jednak bardzo źle - DVD znalazł już swoje miejsce na polskim rynku, a poza tym zawsze możemy oddać się szaleństwu zakupów w Internecie.

Gdzie kupować DVD. Zakupów czar
Właśnie Internet jest wybawieniem dla posiadaczy DVD w Polsce, gdyż liczba dostępnych w kraju tytułów nie oszałamia, a ich dostępność w całym kraju nie jest nawet dostateczna.

Jak to się robi na Zachodzie?

Zacznijmy zatem od niekwestionowanego lidera wśród internetowych sklepów oferujących DVD. Tak jak Amazon króluje wśród sprzedawców książek, tak wśród sprzedawców filmów na DVD prym wiedzie DVD Express.

W ofercie DVD Express znajdziemy wszystkie tytuły, które dotychczas pojawiły się na rynku. Nawet pobieżny przegląd płyt pokazuje, że możemy wybierać między najnowszymi produkcjami a filmami jeszcze sprzed wojny, programami sportowymi albo muzycznymi, dokumentami przyrodniczymi i historycznymi, by "dobić" do 2200 tytułów wydanych do końca 1998 r. w USA.

Uwaga na regiony

Większość filmów sprzedawanych przez amerykańskie sklepy internetowe jest przeznaczona dla pierwszego regionu (USA). Oznacza to, że o ile nasz napęd DVD nie został poddany stosownym przeróbkom, nie będzie mógł tych filmów odtworzyć. Dlatego przed zakupem upewnij się, czy możesz odtwarzać filmy z pierwszego regionu.

Co ciekawe, firma podaje, że 98% tytułów stale znajduje się w magazynie, co oznacza, że zostaną do nas wysłane natychmiast po złożeniu zamówienia. Koszty przesyłki nie szokują, jeśli wybierzemy zwykłą pocztę lotniczą. Decydując się na pocztę kurierską, trzeba liczyć się z wyższymi opłatami. Na stronach DVD Express znajdziemy wszystko, czego można oczekiwać od dobrze prowadzonego salonu wideo. Są zestawienia najbardziej popularnych tytułów, są także oferty specjalne, w których można kupić filmy po bardzo niskich cenach. Możemy przeszukiwać aktualną ofertę według dowolnego klucza, np. roku wydania, nazwisk aktorów czy reżysera itp.

Najpoważniejszym konkurentem DVD Express jest DVD

Empire, który przy pierwszym zetknięciu zdaje się być prawie jego kopią. Prowadzona przez oba sklepy lista "Top 15" jest identyczna. Zwykle zgadzają się nawet miejsca, na których plasują się poszczególne filmy. Ciekawe, czy gusta klientów są tak zgodne, czy też DVD Empire próbuje w ten sposób dotrzymać kroku DVD Express?

Pierwszą, istotną dla klientów różnicą, między wspomnianymi sklepami są ceny oferowane przez oba sklepy. Obecnie DVD Empire nie może równać się z ofertą DVD Express. Wprawdzie sklepy te oferują duże 30-50% upusty w porównaniu do cen sklepowych, to jednak DVD Express częściej zbliża się do granicy 50%, DVD Empire zaś do 30%.

Aby to dokładniej zilustrować, przeprowadziliśmy małe zestawienie, porównując ceny 5 filmów zajmujących czołowe miejsca na liście "Top 15", wykorzystując to, że ich pozycje były te same w obu sklepach.

DVD Empire wypada również znacznie słabiej, jeżeli chodzi o metody wyszukiwania. Właściwie w ogóle nie oferuje wyszukiwania zaawansowanego, bardzo rozbudowanego, jak w przypadku DVD Express.

Z rodzimego podwórka

Gdzie kupować DVD. Zakupów czar
Obie wideoteki można natomiast uznać za rewelacyjne, gdy porównamy je z polskimi sklepami internetowymi, sprzedającymi DVD. Wprawdzie niewielką ofertę można usprawiedliwić małą liczbą filmów wydanych do tej pory w Polsce, ale fatalną oprawę graficzną, szczątkowe mechanizmy wyszukiwania lub ceny wyższe niż w tradycyjnym sklepie trudno wytłumaczyć.

Jeden z polskich sklepów internetowych ma wprawdzie opisy filmów, jednak są one w języku angielskim. I tak nie powinniśmy narzekać, gdyż zawartość innego sklepu oferującego DVD ogranicza się tylko do listy tytułów, bez informacji dodatkowych. Jeszcze inny sklep ma w swojej ofercie nie więcej niż 10 tytułów, co sprawia, że sens oferowania mechanizmu wyszukującego jest co najmniej wątpliwy.

Co więcej, wszystkie polskie sklepy internetowe sprzedające DVD cierpią na tę samą chorobę - ceny płyt są identyczne lub często wyższe niż w tradycyjnych sklepach. Prawdopodobnie wynika to z niewielkiej sprzedaży, której poziom nie pozwala na wynegocjowanie upustów u dystrybutorów.

Podsumowując, polskie sklepy internetowe tak się mają do światowej czołówki, jak szkolny sklepik do ekskluzywnego centrum handlowego. Z kupnem filmów na DVD w tradycyjnych sklepach nie powinni mieć problemów mieszkańcy dużych miast. W większości z nich można znaleźć co najmniej jeden sklep dysponujący w miarę pełną ofertą wydanych w Polsce filmów na DVD. Inne sklepy oferują tylko wybrane tytuły.

Jeżeli zamierzamy kupić film na DVD, musimy liczyć się z dość znacznymi kosztami, przy czym wyraźna jest zależność ceny filmu od jego wydawcy. Większość filmów wydawanych przez Warner Bros Poland kosztuje 75 zł (nowości - 85 zł), podczas gdy filmy wydawane przez ITI Cinema dochodzą do pułapu 125 zł, co jest dosyć trudne do uzasadnienia, przynajmniej z perspektywy potencjalnego nabywcy.