GeForce 3D Vision - rozrywkowa rewolucja

Po skończonej instalacji w sterownikach karty graficznej pojawią się dwie nowe zakładki: Set up stereoscopic 3D oraz View compatibility with games. Pierwsza pozwala wybrać ustawienia 3D (głębię obrazu), przypisać skróty klawisze do wybranych funkcji, wybrać monitor (jeśli podłączymy więcej niż jeden), przetestować stereoskopię 3D oraz ustawić jeden z wielu celowników do gier FPS. Okazuje się bowiem, że w niektórych strzelankach domyślne celowniki nie są poprawnie renderowane w trybie 3D i należy wybrać jeden z przygotowanych przez producenta.

GeForce 3D Vision - rozrywkowa rewolucja

Emiter pola podczerwieni - niewielka czarna kosteczka z pokrętłem do regulowania głębi obrazu oraz złączami USB i VESA

Druga zakładka zawiera listę gier kompatybilnych z 3D Vision. Jest ich ponad 350 - całe szczęście, że Nvidia przygotowała funkcję o nazwie Show only installed games. Gdy ją włączymy, lista będzie pokazywać tylko gry zainstalowane na twardym dysku komputera. W ten sposób łatwo sprawdzimy, czy nasze gry współpracują (a jeśli tak, to jak dobrze) z 3D Vision. Pełna lista dostępna jest tutaj - gry z oznaczeniem "Excellent" mają współpracować z 3D Vision świetnie, z "Good" dobrze, a z "Fair" co najwyżej zadowalająco.

Wysokie wymagania, duże wydatki

Okulary 3D Vision do poprawnej pracy wymagają kilku komponentów. Pierwszym jest karta graficzna Nvidii - obsługiwane są modele z serii GeForce 8, 9 oraz GTX 200. O ile w tym wypadku istnieje szansa, że wielu użytkowników ma już takie karty graficzne, to z całą pewnością trzeba będzie już zakupić monitor. Na razie nie mamy zbyt dużego wyboru - na rynku można znaleźć tylko dwa wyświetlacze, które obsługują 3D Vision. Są to dostarczony Samsung SyncMaster 2233RZ i ViewSonic FuHzion VX2265wm. Tylko te panele oferują wymaganą częstotliwość odświeżania 120 Hz, niezbędną dla stereoskopowego obrazu 3D.

GeForce 3D Vision - rozrywkowa rewolucja

Samsung SyncMaster 2233RZ - 22-calowy LCD oferuje częstotliwość odświeżania 120 Hz i nominalną rozdzielczość pracy 1680 x 1050 pikseli