GeForce 3D Vision - rozrywkowa rewolucja

Ponieważ 3D Vision wykorzystuje technologię stereoskopową, podstawowy obraz rozbijany jest na dwa obrazy o częstotliwości 60 Hz każdy (dla lewego i prawego oka). Tylko wtedy można uzyskać obraz 3D, który będzie wolny od migotania i jednocześnie zapewni wrażenie trójwymiarowości przedmiotów i ich przestrzennego rozmieszczenia. Niezbędny jest zatem "podwójny" monitor 120 Hz - dostępne panele o odświeżaniu 60 Hz sobie nie poradzą.

Poza monitorami 120 Hz nowość Nvidii obsługuje jeszcze czternaście telewizorów DLP HDTV firmy Mitsubhishi (od 57 do 73 cali), włącznie z laserowym LaserVue L65-A90. Co więcej, osoby z grubszymi portfelami mogą zdecydować się nawet na projektor 3D. Jak dotąd tylko jeden model na rynku współpracuje z 3D Vision, dostępny na zmówienie LightSpeed Design DepthQ HD 3D.

Cena testowanego przez nas 22-calowego Samsunga to ok. 1400 zł, podobnie kosztuje też ViewSonic. Ale na tym wydatki się nie kończą. W praktyce każda gra uruchomiona w trybie stereoskopowym 3D dwukrotnie zwiększa swoje wymagania sprzętowe! Przykład: jeśli do tej pory w grze Left 4 Dead miałeś 100 klatek/s, to w trybie stereo możesz liczyć na ok. 50 klatek/s. A gdy w Far Cry 2 cieszyłeś się z 60 klatek/s, w trybie 3D otrzymasz ich 30. Konieczny może być więc zakup nowocześniejszej karty graficznej. Kosztujący kilkaset złotych GeForce GTX 260 to dobry wybór, jeśli chcesz grać w najnowsze gry w stereoskopowym trybie 3D, w nominalnej rozdzielczości monitora 120 Hz i przy zachowaniu najwyższej jakości grafiki.

Mało tego - ponieważ dostępne obecnie monitory 120 Hz oferują wyłącznie przekątne 22" i nominalne rozdzielczości 1680 x 1050 pikseli, musisz być właścicielem naprawdę szybkiego komputera (a zwłaszcza podsystemu graficznego), by grać w trybie 3D w optymalnych ustawieniach - w domyślnej rozdzielczości i przy włączonych wszystkich efektach wizualnych.

Ostatnim wymogiem jest system operacyjny. 3D Vision współpracuje tylko z Windows Vistą.

Gry w trybie 3D

Możliwość uruchamiania dotychczasowych gier w trybie trójwymiarowym to duży atut 3D Vision. Z oczywistych przyczyn nie możemy się z wami podzielić zrzutami ekranowymi lub filmami z testów - będziecie więc musieli polegać na moich wrażeniach subiektywnych. Opinia subiektywna może być różna i w tym wypadku zależy od tego, kto założy okulary, ale spróbujemy wskazać zarówno dobre, jak i słabe strony 3D Vision. Testy przeprowadziliśmy w kilku popularnych grach: Left 4 Dead, Burnout Paradise: The Ultimate box, Race Driver GRID, Call of Duty: World at War oraz Assassin's Creed.

GeForce 3D Vision - rozrywkowa rewolucja

Oprogramowanie Nvidii konwertuje ponad 350 gier tak, by mogły być uruchamiane w stereoskopii 3D bez konieczności instalowania dodatkowych łatek.