GeForce 3D Vision - rozrywkowa rewolucja

GeForce 3D Vision pozwala się "zanurzyć" w rozgrywkę. Okulary dają poczucie wspaniałej, niemal namacalnej głębi obrazu. Można się poczuć tak, jakby monitor zmienił się w dioramę: obraz przestaje być prezentowany na płaskim wyświetlaczu, gracz ma wrażenie, że znajduje się w samym centrum akcji, a nie tylko stoi tuż przed nią i przygląda się. Kiedy prowadzimy samochód, wydaje się, że to prawdziwy pojazd na najprawdziwszej drodze, a gdy gramy w strzelankę taką jak Left 4 Dead, zombie wyskakują nam na twarz, ale uwaga - nie wyskakują z ekranu.

GeForce 3D Vision - rozrywkowa rewolucja

Test stereoskopii 3D dostępny w sterownikach karty graficznej to gwarancja niesamowitych doznań wizualnych - animowany napis wnika daleko w głąb monitora, a logo Nvidii wychodzi z ekranu!

Słabe strony 3D Vision to z kolei same okulary, które przyciemniają obraz. W ciemnych grach, jak Left 4 Dead, różnica jest ledwie zauważalna, ale w jasnych łatwo ją wychwycić i wówczas warto odpowiednio wyregulować monitor. Ponadto dotychczasowe gry oferują jedynie efektowną głębią obrazu - nic tak naprawdę nie wychodzi poza ekran, więc nie rozdziawimy ust z zachwytu. Ale uwaga - dostępne obecnie gry nie zostały opracowane z myślą o GeForce 3D Vision. Nvidia obiecuje, że dopiero przyszłe gry, które pojawią się już w tym roku, zaczną w pełni wykorzystywać okulary 3D i wtedy też doczekamy się zapierających dech efektów. Jakiś dowód? Owszem - oprogramowanie dołączone do 3D Vision dodaje do sterowników karty graficznej test stereoskopii 3D, prezentujący się naprawdę niesamowicie. Test prezentuje napis "Nvidia", który nieustannie się przybliża i oddala, znikając gdzieś w głąb monitora, jak i logo firmy - i tu rewelacja - dosłownie wychodzące poza ekran! Gdy ogląda się tak nietypowy efekt, szybko można wybaczyć 3D Vision niektóre wady. Logo jest mniej więcej 10 cm przed monitorem, obraca się i sprawia wrażenie jakby było hologramem z filmu science-fiction. Chęć dotknięcia go to zdrowy objaw.

Przyszłość jest trójwymiarowa

Nie podlega wątpliwości, że GeForce 3D Vision to przede wszystkim sprzęt dla zapalonych graczy. Trzeba jednak wspomnieć, że możliwości gadżetu nie kończą się na grach. W zestawie znajdziemy oprogramowanie pozwalające tworzyć zrzuty ekranowe z gier i następnie oglądać je w trybie stereoskopowym. W specjalnej przeglądarce wyświetlimy również zdjęcia 3D, jeśli takimi dysponujemy. Nie brakuje też odtwarzacza wideo, który Nvidia promuje jako przyszłościowy, ponieważ pozwoli wyświetlać rejestrowane dwuobiektywową kamerą filmy HD 3D - zdaniem producenta to przyszłość filmów.

GeForce 3D Vision - rozrywkowa rewolucja

W ciągu kilku najbliższych miesięcy, gdy pojawią się gry w pełni wykorzystujące możliwości 3D Vision, produkt może stać się prawdziwym hitem rynkowym.