GeForce 6600 GT - optymalny wybór

Seria GeForce 6xxx NVIDII to najbardziej udany produkt tego producenta jaki pojawił się w ostatnich latach. Architektura procesorów jest bardzo wydajna, są to jednostki nowocześniejsze od konkurencyjnych Radeonów X700/800, a dodatkowo posiadają rozbudowany, w pełni programowalny procesor wideo. GeForce 6600 GT to model jaki w obrębie serii uznajemy za najbardziej "opłacalny". Wersja z interfejsem PCI Express pojawiła się jako pierwsza. NVIDIA pod naciskiem dystrybutorów narzekających na brak odpowiednika AGP przygotowała więc i taki model, który to stał się przedmiotem redakcyjnego testu.

Karty graficzne z procesorami ATI i NVIDII

Karty graficzne z procesorami ATI i NVIDII

Podobnie jak Radeon X700, GeForce 6600 (zarówno w wersji standardowej jak i GT) ma architekturę 8-potokową (wersja Radeon X800 PRO posiada 12, a X800 XT PE/X850 PE aż 16 potoków renderingu, natomiast GeForce 6800 ma 12 potoków, a 6800 GT/Ultra 16 potoków). Dodatkowo ograniczono w nim szerokość interfejsu pamięci, która jest 128-, a nie 256-bitowa. Te dwa czynniki w największym stopniu decydują o wydajności kart graficznych w generowaniu grafiki 3D. Pamięci pozostały niezmienione, są to bardzo szybkie moduły GDDR3 występujące w ilości 128 lub 256 MB. GeForce 6600 ma 3 silniki przetwarzania wierzchołków, podczas gdy modele Radeon X700 takich silników mają dwa razy więcej. Jak zobaczycie w wynikach przeprowadzonych testów nie stanowi to o przewadze karty ATI.

Technologicznie znakomita

O szczegółach architektury budowy karty 6600 GT nie będziemy się szerzej rozpisywali, ponieważ oprócz

Krótka specyfikacja kart GeForce 6600 GT

Wersja AGP

Procesor: NVIDIA GeForce 6600 GT

Częstotliwość taktowania procesora (MHz): 500

Częstotliwość taktowania pamięci (MHz): 450

Interfejs: AGP 8x

Wersja PCI-E x16

Procesor: NVIDIA GeForce 6600 GT

Częstotliwość taktowania procesora (MHz): 500

Częstotliwość taktowania pamięci (MHz): 500

Interfejs: PCI Express x16

Cena karty w zależności od modelu to ok 860-1000 zł.

wspomnianych powyżej różnic jest ona praktycznie taka sama jak szybszych modeli serii 6800. Zainteresowanych odsyłamy zatem do zapoznania się z artykułem poświęconym tej tematyce - NV40 - potężna grafika NVidii. Warto wspomnieć, że procesor realizuje model cieniowania w wersji 3.0, co można docenić w najnowszych grach.

Pomimo mniejszej ilości silników przetwarzania wierzchołków, z racji wyższego taktowania rdzenia i pamięci, GeForce 6600 GT nieznacznie wygrywa w testach wydajności z rywalem spod znaku ATI. W celach porównawczych do testu "dokoptowaliśmy" GeForce PCX 5900, który oferowany jest w cenie podobnej do obu nowszych modeli. Jak widać po wynikach zamieszczonych w tabeli, karta ta bardzo wyraźnie odstaje od produktów nowej generacji. Sądzimy, że czas jej popularności już minął. Problem mają dystrybutorzy, którzy pozostali z wolnym produktem oferowanym w cenie równej najnowszym modelom.

Wersja AGP na życzenie klientów

Karta graficzna NVIDIA GeForce 6600 GT AGP

Karta graficzna NVIDIA GeForce 6600 GT AGP

Dopasowując procesor GF 6600 GT do potrzeb interfejsu AGP 8x, NVIDIA zastosowała sprytny manewr, coś całkowicie odwrotnego niż promowała na początku istnienia rynkowego PCI Express. Wtedy karty AGP 8x, komunikowały się z szyną PCI-E za pośrednictwem specjalnego mostka. Teraz mostek posłużył do komunikacji w drugą stronę - pomiędzy układem PCI Express, a AGP 8x. W praktyce, obecnie wpływ tego elementu na wydajność kart nie jest na tyle istotny aby brać go w ogóle pod uwagę. Różnice tkwią jednak w budowie obu modeli kart, bowiem wersja AGP jest bardziej skomplikowana, a więc i trochę droższa w produkcji. Istotną różnicą wpływającą także na wydajność jest niższe taktowanie pamięci wersji AGP (900 MHz vs 1 GHz modelu PCI-E).

Bez możliwości rozbudowy

Interfejs PCI Express umożliwia dostarczenie do karty ze slotu graficznego aż 75 W energii, co pozwala na rezygnację z montażu na karcie dodatkowego gniazda doprowadzającego do niej zasilanie. Wersja AGP takie gniazdo (standardowy Molex) posiada. Dodatkowym elementem jest także wspomniany już mostek tłumaczący instrukcje PCI-E na AGP. Umieszczono go bezpośrednio w sąsiedztwie procesora graficznego, jednak ograniczona powierzchnia karty wymusiła na konstruktorach dość nietypowy, ukośny montaż obu podzespołów. Wersja AGP w stosunku do PCI-E ma jeszcze jedną za to bardzo istotną różnicę, z racji wykorzystywania jednokierunkowego interfejsu nie może pracować w trybie SLI. To istotny minus dla tych, którzy w przyszłości chcieliby dokupić druga identyczną kartę i uzyskać wzrost wydajności w prędkości generowania grafiki dochodzący do 90 %.

Wydajność

Wyniki testów kart graficznych

Wyniki testów kart graficznych

Wydajność kart z procesorami GeForce 6600 GT pozwala na płynną grę w wysokich rozdzielczościach nawet w najnowszych grach. Wersja PCI Express jest oczywiście nieco szybsza, głównie ze względu na wyższe o 100 MHz taktowanie pamięci RAM. W optymalnej dla większości graczy posiadających monitory LCD 17", rozdzielczości 1280x1024 piksele, karty NVIDII wypadają lepiej niż konkurencyjny Radeon X700 PRO. Dzieje się tak w większości prób testowych. Jeśli chodzi o wybór konkretnego modelu z oferty NVIDII to oczywiście wiele zależy od aktualnie posiadanej przez Was konfiguracji sprzętowej i Waszych planów na przyszłość odnośnie wymiany komponentów peceta. W tej samej cenie kupicie model PCI-E i AGP 8x. Ten pierwszy jest nieco szybszy, a po drugie pozwala na pracę w trybie SLI. Nie zawsze jednak te zalety przeważą nad ewentualnym wysokim kosztem zmiany płyty głównej na model z nowocześniejszym interfejsem PCI Express.


Zobacz również