GeForce 6800 GT

GeForce 6800 GT dotarł do naszego laboratorium tuż po zakończeniu zbiorczego testu najnowszych kart graficznych z układami ATI i NVIDII. Warto jednak przyjrzeć mu się bliżej, bo karta jest doskonała i w stosunku do droższych modeli ma sporo istotnych zalet.

Najszybszym procesorem graficznym pozostaje aktualnie GeForce 6800 Ultra. Tego dowiesz się, czytając test najnowszych kart, który zamieszczamy w bieżącym wydaniu. O ile jednak wersję Ultra opracowano jak się zdaje, aby zdystansować pod względem wydajności ATI Radeona X800 XT PE, to już model GT jest produktem, który lepiej nadaje się do stosowania w pecetach szerszej grupy klientów. Różnic konstrukcyjnych pomiędzy oboma czołowymi modelami NVIDII jest kilka. Dotyczą budowy samej karty, bo architektura wewnętrzna obu modeli jest identyczna. Takie same są pamięci, nie ma tu słabszych układów, którymi różnią się na przykład najlepsze modele ATI (wersja XT PE ma pamięci o czasie dostępu 1,6 ns, natomiast model PRO - 2,0 ns). Oba modele GeForce 6800 mają także po 16 potoków renderingu. Różnice widoczne są jednak na pierwszy rzut oka, a dotyczą konstrukcji układu chłodzącego procesor i RAM. Wersję Ultra szczegółowo prezentujemy na kolejnych stronach. Jak zauważysz, ma potężny układ chłodzenia, na tyle szeroki, że zajmuje aż dwa sloty (AGP i sąsiedni PCI, przeznaczony na karty rozszerzeń). Model Ultra ma także aż dwa gniazda Molex do podłączenia zasilania. Karta wymaga ponadnormatywnie wydajnego zasilania. Jeśli chcesz jej używać nie zakłócając stabilnością systemu, musisz wydać kilkaset złotych na solidny zasilacz renomowanego producenta.

GT – szybki jak błyskawica

Kupując model GT, otrzymujesz kartę identyczną z wersją Ultra, jeśli chodzi o kluczowe elementy. Różnica to przede wszystkim niższe o 50 MHz taktowanie procesora i pamięci (odpowiednio 350/500 MHz). Do działania karcie wystarczy też jedno podłączenie do zasilacza. Układ chłodzenia zajmuje tylko jeden slot. Pracuje o wiele ciszej niż „chłodziarka” z Ultry. Kupując kartę, nie należy jednak bagatelizować kwestii zasilacza. Za słaba jednostka nie podoła żadnemu GeForce 6800, ponieważ każdy z modeli wykazuje duże zapotrzebowanie na prąd. Rozsądnym minimum wydaje się solidny zasilacz o mocy 350 W. Karty GT mają identyczną ilość pamięci GDDR3 co Ultry, czyli 256 MB. To z naddatkiem wystarcza dzisiejszym grom.

Eldorado gracza

Wydajność GeForce GT tylko nieznacznie ustępuje modelowi Ultra. Obie karty gwarantują całkowitą płynność w dowolnej grze, przy ustawieniu dowolnej rozdzielczości i maksymalnych wartości filtrowania anizotropowego i wygładzania krawędzi. Z taką sytuacją i tak dużym zapasem mocy oferowanym przez układy graficzne już dawno się nie spotkaliśmy. Zwykle nawet najnowsze układy graficzne w trybach maksymalnej jakości dostawały zadyszki. Teraz nie ma o tym mowy. Być może, produkcje typu „Doom 3” czy „Half Life 2” zmuszą GF 6800 i ATI X800 do większego wysiłku. W niższej rozdzielczości (czyli 1024x768) porównywanie najbardziej zaawansowanych procesorów traci powoli sens. Prezentują one podobne wyniki. Ograniczeniem staje się wydajność procesora komputera i innych podsystemów (dyskowych, pamięci), a nie karta graficzna. Różnice wydajności dzielące poszczególne modele widać jednak w wysokiej rozdzielczości i po uaktywnieniu zaawansowanych mechanizmów poprawy jakości obrazu. Co ciekawe, w niektórych przypadkach różnice w prędkości działania modeli GeForce 6800 Ultra i GT były na tyle niewielkie, że wystarczyło tę drugą kartę przetestować z najnowszą wersją sterowników (podczas testowania Ultry nie była jeszcze dostępna), aby model teoretycznie słabszy uzyskał wynik przewyższający osiągnięcia najlepszego. W zdecydowanej większości testów różnice na korzyść Ultry były jednak widoczne, choć naszym zdaniem, średnio 4-10 klatek nie jest warte kosztu zakupu samej karty, ewentualnych nakładów na nowy zasilacz i znoszenia głośniej pracującego układu chłodzenia. Model GT zaskoczył nas doskonałą wydajnością oraz przemyślaną i dobrą konstrukcją układu chłodzenia. Tę kartę oraz równie udany ATI Radeona X800 PRO polecamy bardzo wymagającym graczom. Oba produkty oferują nieprzeciętnie prędkość szybko generują doskonałą jakościowo grafikę 3D, a przy tym kosztują tyle, ile do niedawna kosztowały o wiele od nich wolniejsze karty GeForce FX5950 Ultra czy Radeon 9800 XT.