GeForce 7800 GTX - wydajność, jakiej nie było

Nvidia stworzyła świetną kartę graficzną. Najnowsze monstrum GeForce 7800 GTX oferuje wydajność obliczeniową często dwukrotnie wyższą niż układy GeForce 6800 Ultra, a wszystko to dzieje się przy zastosowaniu mniejszego, cichszego układu chłodzenia oraz mniejszym zapotrzebowaniu na energię. Dodatkowo firma wprowadza nową edycję sterowników, które tak właściwie od nowa definiują możliwości platform SLI. Nie jest to jeszcze pełnia innowacji, na które czekamy (o zapowiadanych zmianach także piszemy), jednak to, co otrzymujemy już dziś, zasługuje na uznanie.

Karta GeForce 7800 GT budową nie różni się od wersji GTX

Karta GeForce 7800 GT budową nie różni się od wersji GTX

Na początek pytanie, jakie na odbywającym się w San Francisco spotkaniu NVIDII z dziennikarzami zadano jako jedno z pierwszych - dlaczego GeForce 7800 GTX kodowo nazywa się G70, a nie, jak poprzednie układy firmy, NVxx? Odpowiedz jest banalna. Dlatego, że wcześniej niewiele osób mogło się zorientować, który model to NV41, 43 czy jeszcze inny. Zamieszanie było spore i tym razem NVIDIA chciała go uniknąć. G70 nie oznacza tak naprawdę nic szczególnego - ot po prostu symbol projektu. 7800 GTX to jednak karta istotna. Nie jest to proste rozwinięcie serii GeForce 6xxx, lecz całkowicie nowy procesor, w którym szczególny nacisk położono na cechy wpływające na wydajność w najnowszych grach.

Grafika drogą procesorów

Układ chłodzenia jest niski i pracuje z akceptowalną głośnością

Układ chłodzenia jest niski i pracuje z akceptowalną głośnością

Intel i AMD doszły do słusznego wniosku, że w chwili obecnej jedyną drogą do istotnego zwiększenia wydajności procesorów jest nie zwiększanie ich częstotliwości taktowania, lecz wprowadzenie wielordzeniowości. Podobny tok myślenia przyjęła NVIDIA w swoim nowym produkcie. Tu jednak nie dodano dodatkowych rdzeni, lecz skupiono się na wydajności kluczowych dla wydajności w najnowszych aplikacjach graficznych (grach w szczególności) elementów architektury - jak wydajność jednostek cieniowania i przetwarzania geometrii. Ilość pamięci pozostała niezmieniona, bo jest i była całkowicie wystarczająca. To samo jeśli chodzi o interfejs i rodzaj pamięci - 256-bit i GDDR3. Pozostawiono możliwość pracy kart w trybie podwójnym - SLI. Nowe sterowniki, o których szczegółowo piszemy w dalszej części artykułu, wniosły jednak sporo zmian do możliwości, jakie niesie ze sobą SLI. Model cieniowania 3.0 został jednak gruntownie dopracowany. Nowy silnik graficzny nazwano CineFX 4.0.

Tył karty wyposażony jest w konstrukcję metalową podtrzymująca radiator przedni i zarazem samodzielnie oprowadzającej ciepło ze spodu laminatu

Tył karty wyposażony jest w konstrukcję metalową podtrzymująca radiator przedni i zarazem samodzielnie oprowadzającej ciepło ze spodu laminatu

Kilka faktów

- Cena sugerowana to 599 USD (w Polsce zapewne nie mniej niż 2700 zł).

-GeForce 7800 GTX to najbardziej rozbudowany i skomplikowany technologicznie procesor graficzny jaki zbudowano. Składa się aż z 302 mln tranzystorów. Dla porównania konsola XBOX (jako całość) wyposażona jest w układy o liczbie 30 mln tranzystorów, konsola PS2 - 43 mln, GameCube Flipper - 51 mln, Athlon FX55 - 105,9 mln. Prawda, że robi wrażenie?;

- Silnik cieniowania CineFX 4.0 dysponuje mocą rzędu 200 Gigaflopów.

- W stosunku do GeForce 6800 UItra moc jednostek zmiennoprzecinkowych układu cieniowania wzrosła dwukrotnie.

- Dodano kooprocesor stałoprzecinkowy (mini-ALU) w jednostce cieniowania pikseli. Pozwala on na znacznie sprawniejszą wymianę danych pomiędzy potokami renderującymi.

- Dodano nowy tryb wygładzania krawędzi - transparency adaptive supersampling oraz multisampling. Pozwala on na wygładzania drobnych elementów graficznych, takich jak np. liście na drzewach. Wcześniej tak niewielkie elementy były pomijane i w efekcie obiekty typu drzewo czy siatka płotu nie miały gładkich, smukłych krawędzi.

- Układ ma 24 jednostki przetwarzania pikseli i 8 jednostek Vertex Shader.

-Rdzeń pracuje z częstotliwością taktowania 430 MHz, pamięci 1,2 GHz (efektywnie);

- Zmniejszono zużycie prądu przez nową kartę. Do napędzenia komputera z jednym 7800 GTX wystarczy zasilacz o mocy 350 W. W trybie SLI zalecany jest zasilacz 500-watowy. Sama karta zużywa nie więcej niż 100 W mocy - sprawdziliśmy to w laboratorium za pomocą sprzętu pomiarowego. Deklaracje NVIDII sprawdzają się w 100 %.

- Karta ma 256 MB pamięci GDDR3 o czasie dostępu 1,6 ns.

- Radiator jest niski, zajmuje tylko 1 slot. Karta ma wbudowany zaawansowany mechanizm dynamicznej zmiany częstotliwości taktowania i prędkości obrotowej wentylatora. W zależności od obciążenia pracuje na jednym z 5 dostępnych ustawień. Nawet przy najszybciej kręcącym się wentylatorze jest stosunkowo cicha.

- Nowy rdzeń odpowiedzialny za teksturowanie wprowadza 64-bitowe przetwarzanie zmiennoprzecinkowe dla obsługi efektów świetlnych HDR (high dynamic range - efekty odpowiedzialne za realistyczne prezentowanie światła).

Aktualizacja: 23 czerwca 2005 16:27

Z Vobisu otrzymaliśmy dokładne dane na temat specyfikacji wspomnianego komputera z GeForce 7800 GTX SLI. Zamieszczamy też jego zdjęcie. Oprócz wymienionych we wcześniejszej aktualizacji komponentów, komputer ma być wyposażony w 2GB pamięci RAM DDR400 (2x1GB pracujące w trybie dwukanałowym), nagrywarkę DVD, 200-gigabajtowy dysk twardy SATAII 8MB pamięci cache, czytnik kart pamięci 9 w 1, bezprzewodową klawiaturę i myszkę Logitech Cordless Mouse for Notebooks (czyżby nowy trend?) oraz system operacyjny Windows XP Home EN.

Aktualizacja: 23 czerwca 2005 15:28

Od NVIDII i polskiego oddziału firmy Vobis dowiedzieliśmy się, że karty z procesorami GeForce 7800 GTX będą dostępne w tej sieci sklepów już od najbliższego poniedziałku. Nie ma ich co prawda "na składzie", ale na indywidualne zamówienie zostaną sprowadzone w czasie maksymalnie 3-4 dni. Oferowane będą modele Gigabyte GV-NX78256V, których cenę ustalono na 2299 zł. Jak widać, cena jest znacznie atrakcyjniejsza niż w przypadku dotychczas wprowadzanych na rynek topowych modeli kart z procesorami NVIDII.

Od połowy przyszłego miesiąca możliwy będzie również zakup gotowych komputerów z GF 7800 GTX w konfiguracji SLI na pokładzie. Pecety mają być wyposażone w karty Gigabyte oraz płytę główną tego producenta. Procesor to AMD Athlon 64 3200+. Cena peceta została ustalona na 9599 zł.


Zobacz również