GeForce 8800 GTS 640 MB vs 320 MB - pamięć ma znaczenie

Z wydajnością różnie

Konfiguracja platformy testowej: procesor Intel Core 2 Duo X6800, płyta główna ASUS P5W DH Deluxe, 1 GB pamięci DDR 667, dysk twardy Maxtor DiamondMax Plus 9 80 GB, system operacyjny Windows XP Pro SP2, najnowsze sterowniki ForceWare i Catalyst.

Porównując wydajność standardowej karty GTS do modelu z o połowę mniejszą pamięcią, nie można wysnuć jednoznacznych wniosków odnośnie wydajności. Kupując tę kartę musicie zadać sobie pytanie, w jakie gry gracie. W części tytułów, które sprawdziliśmy 320 MB pamięci w żadnym stopniu nie wpływa na spadek wydajności, za to zwiększone częstotliwości pracy (wersja XFX) powodują, że tańszy model jest szybszy niż standardowa wersja. Z kolei część gier bardzo wrażliwie reaguje na mniejszą pamięć RAM. Przykładowo w grach F.E.A.R , Half Life 2, w wysokich rozdzielczościach (szczególnie od 1600 x 1200 pikseli wzwyż), zauważamy bardzo istotny spadek prędkości generowania klatek. To jednoznacznie wynika z mniejszej pojemności pamięci RAM. Wydaje się, że dla nadchodzących gier 320 MB może okazać się niewystarczające, choć takiej gwarancji w chwili obecnej dać nie możemy.

Dane techniczne i wyniki testów kart graficznych

Dane techniczne i wyniki testów kart graficznych

Pewne jest to, że nawet pomimo spadku wydajności karta ta jest na tyle szybka aby zapewnić płynną rozgrywkę w dowolnej grze w rozdzielczości do 1920 x 1200 pikseli. Z tego też względu wydaje się, że GeForce 8800 GTS z 320 MB pamięci to dobry wybór dla tych, którzy chcą kupić bardzo nowoczesny produkt za w miarę przystępną cenę. Różnica pomiędzy wersją 320 MB, a 640 MB to ok. 300 zł. Musicie sobie sami odpowiedzieć na pytanie, czy warto dopłacić. Osoby, dla których problemem nie będzie dodatkowy wydatek, powinny rozważyć zakup "pełnego" modelu - otrzymacie gwarancję dobrych osiągów nawet w dopiero zapowiadanych grach; z drugiej strony - o ile nie macie monitora o przekątnej powyżej 24" także kupno modelu 320-megabajtowego będzie sensownym wyborem.