GeForce 8800 Ultra - łamie hasła dla Rosjan

Rosyjska firma Elcomsoft stworzyła oprogramowanie, które może wprowadzić w zakłopotanie ekspertów od bezpieczeństwa komputerowego. Nowy łamacz haseł wykorzystuje bowiem możliwości chipsetu NVIDIA GeForce 8800 Ultra, dzięki czemu poszukiwania tajnej frazy trwają na nim nawet 25 razy krócej niż na klasycznym procesorze x86.

Elcomsoft opatentował już swoją technologię w Stanach; można się domyślać, że wykorzystuje ona przynajmniej częściowo pakiet CUDA Nvidii. Choć wydawałoby się, że 25-krotny wzrost szybkości to niewiele, warto przełożyć efekt na konkretne liczby: łamanie złożonego hasła stanowi zwykle kwestię kilku miesięcy. Z GeForce 8800 możliwe jest skrócenie tego czasu do paru dni.

Hasła uznawane do tej pory za niełamliwe z punktu widzenia ekonomii, będą w zasięgu ręki każdego, kto zechce wydać 2-3 tys. złotych na kartę graficzną.

Jak powiedział Benjamin Jun - specjalista z firmy Cryptography Research - czasopismu New Scientist, rosyjska aplikacja łamiąca hasła wykorzystuje możliwości równoległego przetwarzania, które jest idealne w zastosowaniach dających się rozłożyć na wiele niezależnych zadań.

Przedstawiciele Elcomsoftu utrzymują, że stworzenie programu używającego GPU zajęło im zaledwie trzy miesiące. Chwilowo nie znajduje się on jeszcze w sprzedaży, ale już wkrótce opcja "wykorzystaj możliwości karty graficznej" ma się pojawić w niektórych aplikacjach firmy.