GeForce 9600 GT - godny przeciwnik ekonomicznych Radeonów

To właśnie ten element w dużej mierze odpowiada za wydajność kart graficznych. Dobrze, że w swoim ekonomicznym modelu NVIDIA nie zdecydowała się na zwężenie interfejsu np. do 128-bitów. Jak wszystkie nowe karty także i GeForce 9600 GT otrzymał interfejs PCI Express w wersji 2.0.

GeForce 9600 GT - godny przeciwnik ekonomicznych Radeonów

Sporym plusem nowych kart jest ich niewielka temperatura podczas pracy. Temperatura radiatora jest zbliżona do 40 stopni C

Do pracy karty wymagane jest niestety podłączenie specjalnej, 6-pinowej wtyczki zasilania. Procesor wykonano w procesie technologicznym 65 nm. Układ chłodzenia jest stosunkowo cichy, a sama karta co było dla nas miłym zaskoczeniem nie rozgrzewa się mocno nawet podczas pracy z pełnym obciążeniem. Maksymalny pobór mocy karty to 95W. Zmierzona pirometrem temperatura radiatora i okolic procesora wynosiła ok 40 stopni C, podczas gdy modele 8800 rozgrzewały się do ok 70 stopni C. To istotna różnica, szczególnie dla tych, którzy kartę graficzną planują umieścić w ciasnej lub słabo wentylowanej obudowie. Karty z procesorami GeForce 9600 GT mogą pracować w parach w konfiguracji SLI. NVIDIA podkreśla że w tym trybie atrakcyjność nowego modelu ma być bardzo wysoka. Producent deklaruje, że dwie karty 9600 GT będą wydajniejsze od pojedynczego modelu GeForce 8800 GTX, a to stwarzałoby interesującą alternatywę cenową dla topowego modelu NVIDII. Niestety karty do testów docierały do nas osobno i tak niefortunnie, że nie mieliśmy w redakcji dwóch modeli jednocześnie. Nie udało nam się przeprowadzić testów w trybie SLI, ale tę zaległość wkrótce nadrobimy.