GeForce FX w cieniu

NVidia nie wystawia się w tym roku w centrum wystawowym Las Vegas Convention Center, które jest sercem targów Comdex. Firma przeprowadziła premierę układu GeForce FX w zaciszach apartamentów najbardziej luksusowego hotelu Las Vegas - Bellagio. Tam po raz pierwszy można było zobaczyć produkt, który jeśli wierzyć zapewnieniom NVidii rozbije w pył Radeona 9700 Pro.

Nie da się ukryć, że karta NVidii to model supernowoczesny i zdecydowanie wyprzedzający flagowy procesor ATI pod względem rozwiązań technologicznych.

Zdaniem Andrew Humbera, który pokazywał dumę koncernu przedstawicielom prasy, GeForce FX jest "...ok. cztery razy bardziej wydajny niż najszybszy nasz dotychczasowy model - GeForce 4 Ti4600. Z przeprowadzonych przez nas prób wynika, że od Radeona 9700 Pro, GeForce FX jest szybszy od 25 do 50 %". Brzmi nieźle - zobaczymy czy zapowiedzi sprawdzą się w praktyce. Nowe karty bazują na dwóch wersjach procesorów (oba wykonane w technologii 0,13 mikrona) – FX 5800 i szybszej FX 5800 Ultra.

Wrażenie robi częstotliwość taktowania rdzenia procesora – 500 MHz (dla porównania GF4Ti 4600 pracuje z częstotliwością 325 MHz). Nie mniej imponujące są specyfikacje pamięci – tak jak zapowiadano kości to DDR II (dla wersji Ultra) taktowane z częstotliwością 1 GHz i zwykłe DDR pracujące z częstotliwością 600 MHz. Interfejs graficzny to oczywiście AGP 8x.

Nowością jest odmienna technologia odpowiedzialna za wygładzanie krawędzi. Została zaprojektowana tak aby dwukrotnie zwiększyć wydajność odczytu i zapisu próbek do pamięci.

Kolejne udoskonalenie to obsługa 8 pikseli w jednym cyklu zegara (w GF4 Ti było to 4 piksele).

NVidia mocno podkreśla zalety swego narzędzia dla twórców gier – silnika CineFX. Jest on zgodny z Open GL, DirectX 9.0 (pixel o vertex shader w wersji 2.0). Zdaniem firmy dzięki Cine FX twórcy oprogramowania mogą wygodnie i szybko tworzyć bardzo skomplikowane i efektywne programy, które zostaną następnie przeniesione na nasze monitory dzięki ogromnym możliwościom renderingu GeForce FX.

Ceny kart mają wynosić odpowiednio ok. 400 i 500 USD, czyli mniej więcej tyle co Radeony 9700 Pro.