GeForce FX w notebookach

W tym samym dniu w którym ATI zaprezentowało swój mobilny układ graficzny Radeon 9600, NVidia pokazała na Cebicie mobilne wersje procesorów GeForce FX. Są to dwa modele - GeForce FX Go 5600 i 5200, z których tylko ten pierwszy może mierzyć się z flagowym procesorem Kanadyjczyków.

GeForce FX Go jest wyposażony w 4 potoki renderingu z 4 jednostkami teksturowania na każdy z nich. FX Go obsługuje vertex i pixel shadery w wersjach 2.0+ oraz podobnie jak u ATI korzysta z bezstratnej kompresji Z-Bufora i koloru (to potrafi jednak tylko wersja 5600).

W układach zastosowano nowy system zarządzania energią Powermizer 3.0, który monitoruje prace poszczególnych elementów układu graficznego i dezaktywuje te jego części które w danym momencie nie są wykorzystywane. W ten sposób oszczędzana jest energia. Automatycznie regulowana jest także częstotliwość taktowania rdzenia procesora i jego napięcie. Napięcie to może się zamykać w zakresie od 1,0 do 1,3 V (dla wersji 5600) i 1,2-1,3 V dla 5200. Najszybszy modele wykonany jest w technologii 0,13 mikrona, a wolniejszy w dotychczas znanym 0,15 mikrona.

Specjalnie stworzony silnik VPE 2.0 pozwala dekodować filmy MPEG-2 z minimalnym obciążeniem procesora sięgającym ok. 10%. Cała moc dekodowania zostaje bowiem przejęta przez procesor graficzny. To pozwala na dalsze oszczędności energii podczas dekodowania DVD.


Zobacz również