GeForce GTX 295 - czy zniszczy Radeona?

Koncern NVidia szykuje się do kontrataku wymierzonego przeciw dwurdzeniowym kartom grafiki ATI Radeon HD 4870 X2 wraz z nowym akceleratorem, znanym dotychczas pod nazwą GeForce GTX 260 GX2. Jak donosi serwis Expreview.com, nowy konkurent Radeonów nazwany został oficjalnie GeForcem GTX 295 i bazował będzie na dwóch odświeżonych chipach GT 200, wytwarzanych w procesie technologicznym 55 nm.

NVidia straciła dominację na rynku najwydajniejszych akceleratorów grafiki dla graczy wraz z premierą ATI Radeon HD 4870 X2 firmy Advanced Micro Devices. Gigant rynku kart graficznych nie zamierza się jednak poddać bez walki i najprawdopodobniej już w styczniu możemy spodziewać się na sklepowych półkach nowego, high-endowego GeForce'a.

GeForce GTX 295 ma być zbudowany z dwóch odświeżonych układów GT 200 (oznaczonych kodowo G200-103-B2), znanych także jako GT 200B, które produkowane są w procesie technologicznym 55 nm i w porównaniu ze starszą wersją chipu, dysponują większą liczbą procesorów strumieniowych. Nowy GT 200 posiada ich 216, natomiast starsza wersja układu produkowanego w 65 nm miała ich 192. Są to jednak jedyne zmiany w budowie układu. NVidia nie dodała żadnych nowych funkcji, a więc GeForce GTX 295 zgodny będzie "jedynie" z bibliotekami DirectX 10, natomiast chipy ATI Radeon HD z serii 4XX0 obsługują odświeżoną wersję bibliotek, oznaczoną numerem 10.1.

GeForce GTX 295 - czy zniszczy Radeona?

Chip GT 200B - dwa takie układy będą sercem karty GeForce GTX 295 (źródło: Expreview.com)

Jak donosi serwis Expreview.com prace nad designem nowej karty NVidii zostały już ukończone. Akcelerator GeForce GTX 295 zbudowany będzie na dwóch płytkach PCB i wraz z układami chłodzącymi będzie zajmował w obudowie zapewne cztery sloty PCI. Rdzenie komunikować się będą z wykorzystaniem technologii SLI. Informacje na temat częstotliwości taktowania pamięci i rdzeni nie są znane. Można się jednak spodziewać, iż będzie to więcej, niż w przypadku układów GTX 260, także zbudowanych w oparciu o odświeżony chip GT 200B.