GeForce GTX 580 zaprezentowany

Amerykański producent komputerów dla graczy - CyberPower - na kilkanaście godzin przed wygaśnięciem embarga na informacje o nowej karcie graficznej Nvidii, ujawnił jej specyfikację. Znamy też amerykańską cenę GeForce’a GTX 580.

Zaprezentowany procesor graficzny ma być o 20-35% szybszy od swojego poprzednika - GeForce’a GTX 480, a zarazem być najwydajniejszym tego typu produktem na rynku.

Rdzeń procesora napędzającego GeForce GTX 580 pracuje z prędkością 772MHz i jest oczywiście zbudowany w oparciu o architekturę Fermi. Znajdziemy w niej 512 rdzeni oraz 1,5GB pamięci GDDR5 taktowanej na 4GHz. Przepustowość pamięci w GTX 580 to 192,4GB/s. Producent zachwala też szesnaście silników polimorficznych oraz możliwość renderowania dwóch miliardów trójkątów na sekundę.

Zobacz również:

  • RTX 3070 Ti - gdzie kupisz w Polsce? I za ile? [aktualizacja 16.09.2021]
  • AMD uspokaja: "górnicy" nie są ważniejsi od graczy

Nowość od Nvidii ma być stosunkowo cicha dzięki zamontowaniu w nim specjalnej "komory parowej" oraz nowego systemu sterowania wiatrakami. Jeden z podzespołów dba też o to, by karta nie zużywała dużych ilości energii elektrycznej, kiedy jej nie potrzebuje, dostosowując pobór mocy do aktualnych warunków pracy.

GeForce GTX 580 już dziś znalazł się w ofercie takich firm jak ASUS, ECS, Gainward, Gigabyte, Palit, Sparkle, Zotac czy Leadtek. Jego cenę wyznaczono na 499 dolarów.