GeForce GTX 980 Ti - test. "Wiedźmin 3" w rozdzielczości 4K śmiga, ale wolniej

Karta graficzna Nvidia GeForce GTX 980 Ti i Wiedźmin 3: Dziki Gon wydaje się świetnym połączeniem, co więcej, dosyć atrakcyjnym cenowo.


Aktualizacja. Duża popularność monitorów 4K spowodowała, że postanowiliśmy sprawdzić czy najnowsza karta graficzna Nvidii podoła wyzwaniu wyświetlenia takiej rozdzielczości w wymagającym środowisku. To spore obciążenie, bo pracując w rozdzielczości 3840 x 2150 pikseli karta graficzna ma do obsłużenia czterokrotnie więcej pikseli niż w rozdzielczości 1080p. To oczywiście wpływa na szybkość renderowania.

Zaczęliśmy od testów najbardziej obciążających czyli z wykorzystaniem efektu Nvidia HairWorks. Z ustawieniami „Uber” (najlepsza jakość) Wiedźmin 3 działał ze średnią szybkością 29 kl./s. a w bardziej wymagających scenach odczuwalny był brak płynności. Zmniejszenie detali do "Wysokich", niewiele zmieniło, bo wydajność wzrosła tylko do 33 kl./s a w wymagających scenach przyrost wydajności był jeszcze mniejszy bo 2 - 3 kl./s. Przy średnich ustawieniach Wiedźmin 3 działał z szybkością 36 kl./s, także i tutaj o najwyższym komforcie grania raczej mowy być nie może, choć nie jest źle.

Szybkość działania Wiedźmina 3 zmienia się się po wyłączeniu systemu HairWorks. Gra przy ustawieniach „Uber” działa ze średnią wydajnością 35 kl./s a zmiana parametrów na „Wysokie” zwiększa ją do 40 kl./s. Jednak dopiero ustawienie detali o jeden poziom niżej („Średnie”), daje niezbędny zapas mocy potrzebny w bardziej wymagających scenach (średnia 44 kl./s).

Zobacz również:

  • Najtańsze karty graficzne - skorzystaj z wyjątkowych okazji! [31-03-2023]

Podsumowując, mając kartę graficzną z układem Nvidia GeForce GTX 980 Ti można pograć w Wiedźmina 3 na monitorach 4K w natywnej rozdzielczości matrycy. Zalecane jest jednak wyłączenie lub ograniczenie najbardziej wymagających efektów graficznych.

--

Wiedźmin 3: Dziki Gon oferuje niesamowite przeżycia wizualne, ale jednocześnie ma spore wymagania sprzętowe. Nawet przy najniższych ustawieniach gracz powinien posiadać stosunkowo mocny komputer, natomiast chcąc cieszyć się bardzo dobrej jakości grafiką musi postarać się o naprawdę mocny sprzęt. Z pewnością wiele osób marzy tutaj np. o karcie Nvidia GeForce GTX Titan X, lecz niestety jej cena wynosząca blisko 5 tysięcy złotych jest często barierą nie do pokonania. Pisząc te słowa przed oczami natychmiast pojawia mi się poniższy filmik:

Jeżeli masz podobny problem powinieneś zainteresować się najnowszą propozycją Nvidii w postaci tańszego "brata" GeForce'a GTX Titan X, czyli również należącego do najwyższej półki modelu GeForce GTX 980 Ti, który jednakże można kupić nie za 5, ale nieco ponad 3 tys. złotych. Czy jednak spełni on pokładane w nim nadzieje? Jak najbardziej, o czym przekonasz się zapoznając się z naszymi testami. Najpierw omówimy jednak, z czym tak naprawdę mamy do czynienia.

Poznaj kartę GeForce GTX 980 Ti

Karta GeForce GTX 980 Ti bazuje na układzie GM200, czyli tak jak Titan X. W jej przypadku mamy jednak do czynienia z pewnymi cięciami w liczbie procesorów CUDA (2816 zamiast 3072) oraz jednostek teksturujących (176 zamiast 192). Taktowanie rdzenia i pamięci pozostały praktycznie na tym samym poziomie. Podsumowując, redukcje nie są drastyczne dając nadzieję na naprawdę wysokie osiągi niewiele ustępujące układowi Titan X.

GeForce GTX 980 Ti - test. "Wiedźmin 3" w rozdzielczości 4K śmiga, ale wolniej

GeForce GTX 980 Ti

Parametry GeForce'a GTX 980 Ti prezentuje poniższa tabela:

GeForce GTX 980 Ti - test. "Wiedźmin 3" w rozdzielczości 4K śmiga, ale wolniej

Specyfikacja karty Nvidia GeForce GTX 980 Ti

Na uwagę zasługują tutaj dwie rzeczy:

1. GTX 980 Ti korzysta z układu GM200, który ma większy apetyt na energię od układu GM204, więc w odróżnieniu od np. karty GTX 980 (TDP 165 W) wymaga jednego złącza 8-pi i jednego 6-pin.

2. GTX 980 Ti ma "tylko" 6 GB pamięci GDDR5, lecz na szczęście zachowano 384-bitową magistralę. Dla porównania, Titan X oferuje 12 GB pamięci GDDR5, co może nieco Was niepokoić szczególnie jeżeli przypomnicie sobie rekomendowane wymagania Wiedźmina 3 mówiące o 8 GB pamięci. Bądźcie jednak spokojni, 6 GB to wystarczająca ilość pamięci nawet jeżeli zechcecie grać w rozdzielczości 4K.

GeForce GTX 980 Ti - test. "Wiedźmin 3" w rozdzielczości 4K śmiga, ale wolniej

Wiedźmin 3: Dziki Gon w rozdzielczości 4K (pobierz i zobacz, jak wygląda)

Karta GTX 980 Ti oferuje pakiet rozwiązań jaki Nvidia zapewnia układom GPU opartym na architekturze Maxwell: Voxel Global Illumination, VR Direct, Dynamic Super Resolution i technologię Multi-Frame-Sampled Anti-aliasing (MFAA), czyli technikę antyaliasingu poprawiającą jakość trybu MSAA przy jednocześnie mniej negatywnym wpływie na wydajność. Bardziej zainteresowanych zachęcam do odwiedzenia strony Nvidii.

Przy tej okazji warto podkreślić, że karta GeForce GTX 980 Ti (podobnie jak Titan X) jest kompatybilna nie tylko z podstawową wersją bibliotek DirectX 12 (Feature Level 12.0), która świetnie ponoć sprawdza się w środowisku Windows 10, ale również ich wyższym poziomem Feature Level 12.1. Oferuje on m.in. tzw. objętościowe tekstury (Volume Tiled Resource), które korzystając z objętościowych pikseli zapewniają bardziej realistyczne renderowanie takich obiektów jak dym, ogień, czy płyn dodając im efekt przestrzenności.

Platforma testowa

Platforma testowa składała się z następujących podzespołów:

- monitor 4K Dell UltraSharp

- Intel Core i7-5960X

- płyta Asus X99 Deluxe

- pamięć Vengeance LPX DDR4

- dysk 480 GB Intel 730 SSD

- system Windows 8.1 Pro

Dodatkowe informacje: technologia MFAA została wyłączona

Aktualizacja: 25 czerwca 2015 13:00

Do treści dodano wyniki wydajności karty GeForce GTX 980 Ti w grze Wiedźmin 3.