GeForce RTX z 22 GB pamięci?! To możliwe

Jeśli się potrafi, można robić małe cuda. Na przykład zmodyfikować GeForce RTX 2080 Ti tak, aby mogła obsłużyć 22 GB pamięci.

Modder znany jako VIK-on pokazał w marcu bieżącego roku, że GeForce RTX 3070 udźwignie 16 GB RAM. Teraz wziął na warsztat RTX 2080 Ti i zaczął modyfikować kartę. Co istotne - była ona fizycznie uszkodzona i nie widziała jej żadna płyta główna. Jak informuje, próbował ją naprawiać w trzech serwisach, ale żaden nie dał rady. Co więcej, przy próbach naprawy niektóre elementy zostały całkowicie zniszczone. Ale VIK-on nie poddał się - ponieważ procesor wciąż działał, sam delikatnie zreperował płytę, a następnie wymienił wszystkie moduły pamięci.

Następnie zmienił oprogramowanie BIOS-u tak, aby mogło obsłużyć większe ilości pamięci RAM. RTX 2080 Ti ma standardowo 11 GB, VIK-on podniósł to dwukrotnie - i zadziałało, a dowód można obejrzeć na poniższym klipie wideo. Trzeba przyznać, że praca moddera robi wrażenie. Jednak o ile BIOS rozpoznaje 22 GB pamięci, nie jest powiedziane, że w praktycznym użyciu będzie również tyle. Dlatego póki co traktujemy eksperyment jako ciekawostkę.

Źródło: VideoCardz