GeForce Titan X, czyli nowa karta graficzna od Nvidii zaprezentowana oficjalnie

Nvidia zaprezentowała właśnie nową kartę graficzną z najwyższej półki. GeForce Titan X ma być według producenta najszybszym układem dostępnym na rynku.

Prezentacja karty graficznej GeForce Titan X odbyła się podczas targów Game Developer Conference w San Francisco. Jen-Hsun Huang, przedstawiciel firmy Nvidia, pokazał światu nową kartę podczas prezentacji firmy Epic Games i szybko zszedł ze sceny. Taka forma prezentacji produktu była ogromnym zaskoczeniem.

Nvidia podczas swojej wtorkowej konferencji skupiła się bowiem na swojej konsoli do gier i nie wspomniała ani słowem o karcie graficznej GeForce Titan X. Nvidia Shield, bo taką nazwę będzie nosić konsola, działa w oparciu o system Android TV. Gry uruchomiane są na niej albo lokalnie, albo streamowane z zewnętrznych serwerów.

Jak na razie nie wiadomo wszystkiego na temat nowej karty graficznej Nvidii, ale producent zapowiada, że GeForce Titan X to najbardziej zaawansowany układ graficzny na rynku dzięki wykorzystaniu 8 miliardów tranzystorów i 12 GB pamięci. Biorąc pod uwagę zapowiedzi przedstawiciela firmy nowy układ będzie jeszcze wydajniejszy niż GeForce Titan Z.

Zaprezentowany w zeszłym roku GeForce Titan Z wyceniony został na 3 tys. dol. Ten układ wykorzystuje 5760 rdzeni CUDA i wspomagany jest przez dwa rdzenie Kepler. Zastosowanie w nim 12 GB pamięci daje moc obliczeniową na poziomie 8 teraflopsów. Karta graficzna GeForce Titan X powinna mieć jeszcze lepsze parametry, a więcej szczegółów na temat jej budowy poznamy już 17 marca.