GeForce po raz drugi

Firma Creative Labs przedstawia kartę z serii 3D Blaster opracowaną z wykorzystaniem najnowszego chipsetu graficznego firmy NVIDIA.

Przedstawiciele Creative Labs poinformowali o wprowadzeniu do oferty akceleratora graficznego opartego na nowym chipsecie - GeForce2 - opracowanym przez firmę NVIDIA. Jak twierdzi producent, karta 3D Blaster GeForce2 GTS zawiera pierwszą na świecie "cieniującą" jednostkę przetwarzania graficznego (Gigatexel Shading Graphics Processing Unit - GTS GPU), której wydajność mierzona jest w już w gigatekselach na sekundę. W nowym układzie NVIDIA wprowadziła także technologię Shading Rasterizer, stwarzającą nowe możliwości cieniowania poszczególnych pikseli. W jednym cyklu zegara wykonywanych jest aż siedem operacji pikselowych, co umożliwia osiągnięcie przetwarzania na poziomie 1,6 gigatekseli na sekundę.

3D Balster GeForce2 GTS wyposażono w 32 MB pamięci DDR, taktowanej zegarem 333 MHz, co zapewnia przepustowość pamięci graficznej na poziomie 5,3 GB/s. Maksymalna rozdzielczość wyświetlanego obrazu wynosi 2048 x 1536 pikseli, częstotliwość jego odświeżania - 240 Hz. Karta zawiera wsparcie technologii Direct3D i OpenGL i umożliwia odtwarzanie filmów wideo (MPEG-1 i MPEG-2) w trybie pełnoekranowym. Cena karty wraz z bogatym pakietem oprogramowania będzie wynosić 350 USD.


Zobacz również