GeForce po raz trzeci

W marcu bieżącego roku pojawi się GeForce 3, nowy układ graficzny NVidii przeznaczony dla komputerów Power Mac i PC oraz konsoli Xbox firmy Microsoft.

Kiedy w ostatnim roku firma NVidia przejęła innego producenta układów graficznych 3dfx Interactive stało się jasne, że w niedługim czasie firma Ati pozostanie daleko w tyle. Dowodem jest najnowszy układ graficzny GeForce 3 firmy NVidia, zaprezentowany po raz pierwszy na odbywającej się konferencji Macworld Expo w Tokio i przeznaczony do pracy w PowerMacach G4, pecetach i konsoli Xbox Microsoftu.

Zewnętrznie GeForce 3 nie różni się od wcześniejszej wersji, a prędkość zegara rdzenia jest identyczna jak w GeForce2 GTS i wynosi 200 MHz (w GeForce2 Ultra jest to 250 MHz). Jeżeli chodzi o szybkość zegara pamięci, to jest ona taka sama jak w wersji Ultra, różni się jedynie wielkością, co wynika z faktu wykorzystania technologii 15 mikronów oraz z odmiennego rozmieszczenia tranzystorów (jest ich aż 57 milionów czyli o 15 milionów więcej niż w Pentium 4). Nowe chipy nie tylko pozwalają na jeszcze większą szybkość przetwarzania danych, ale przede wszystkim przyczyniają się do poprawy jakości wyświetlanych obrazów. Dzięki specjalnej funkcji zakrzywione krawędzie obiektów są wygładzane i wyostrzone. Pod tym względem Geforce3 jest prawie czterokrotnie wydajniejsza od GeForce2 Ultra.

Rzeczą godną uznania jest zastosowany w nowym układzie 'engine' NfiniteFX. Dzięki dużej uniwersalności możliwe jest jego programowanie tak, że dystrybutorzy mogą tworzyć specjalne efekty świetlne nie będąc ograniczoni przez gotowy ich zestaw.

Jak powiedział John Carmack (główny programista w firmie Id Software) 'nowy GeForce, od czasu pojawienia się Voodoo2, to obecnie najlepszy układ graficzny na rynku.' Makowa wersja karty ma kosztować 400 GBP, natomiast cena modelu przeznaczonego do zastosowań w komputerach PC wynosi 360 GBP.

www.nvidia.com


Zobacz również