GeForce reaktywacja czyli przeróbka FX 5900 na 5950 Ultra

1000 zł w kieszeni. Przeróbki kart graficznych co jakiś czas wracają jak bumerang. Co rusz okazuje się, że producenci procesorów graficznych delikatnie mówiąc "naciągają" specyfikacje swoich produktów, sztucznie blokując moc drzemiącą w układach w celu dywersyfikacji oferty i sprzedaży poszczególnych modeli na określonych poziomach cenowych. Zaawansowani użytkownicy prędzej czy później odkrywają jednak co producent starał się ukryć i w jaki sposób dokonał odpowiedniej blokady. W ślad za identyfikacją blokady idzie opracowywanie przez brać komputerową stosownych łat, instrukcji przeróbek, które pozwalają na duże oszczędności finansowe. Tym razem podajemy sposób na "przerobienie" karty Asusa z procesorem GeForce FX 5900 na model GeForce FX 5950 Ultra.

GeForce reaktywacja czyli przeróbka FX 5900 na 5950 Ultra

Karty GeForce FX 5900 i XT to produkty wyjątkowo udane. Przy cenie skalkulowanej na poziomie ok 1000 zł oferują doskonały stosunek wydajności do ceny. Już w wersji standardowej nie dają dużych powodów do narzekań na płynność generowania grafiki nawet w najnowszych grach. NVidia prawdopodobnie chcąc odzyskać pozycję rynkową nieco nadszarpniętą przez silną ofensywę ATI wprowadziła modele FX 5900 tak naprawdę niewiele różniące się parametrami od kart GeForce FX 5900 Ultra i 5950 Ultra. Cenowo różnica jest jednak gigantyczna, bo średnio model 5950 Ultra kosztuje ok 2100 zł.

Procesor serii FX 59xx to NV35. W wersji FX 5950 Ultra nosi on nazwę NV38 jednak w praktyce zmiany są czysto kosmetyczne i nie należy sobie nimi zbytnio zaprzątać głowy. Wszystkie karty serii 59xx posiadają 4/8 potoków renderingu i po 1/2 jednostce teksturowania na każdy z nich. Różnice tkwią w ilości pamięci instalowanej na kartach. Ekonomiczne wersje 5900 XT i 5900 posiadają po 128 MB pamięci, a wersje 5900 Ultra i 5950 Ultra po 256 MB. Najistotniejszą informacją jest to, że wszystkie modele posiadają 256-bitowy interfejs pamięci. Różnią się oczywiście taktowania procesorów i pamięci.

GeForce reaktywacja czyli przeróbka FX 5900 na 5950 Ultra

FX5900 XT – 390/700 MHz (rdzeń/pamięć)

FX5900 – 400/850 MHz

FX5900 Ultra – 450/850 MHz

FX5950 Ultra – 475/950 MHz

Jak widać materiał do przeróbek mamy przedni. Ta sama architektura, te same procesory, różne jedynie częstotliwości taktowania i ilość pamięci RAM. O pamięć nie należy się martwić, bowiem różnica w wydajności pomiędzy modelami 128, a 256 MB jest praktycznie żadna. Jak wykazują testy, nowe gry nie adresują do pamięci więcej niż ok 65 MB, czyli nawet potencjał 128 MB nie jest w chwili obecnej należycie wykorzystywany. Czy aby wystarczy podkręcić odpowiednim programem taktowanie procesora i RAM-u a sukces mamy gwarantowany? Niewykluczone, chociaż podamy Wam pewniejszy sposób na dokonanie "pełnowartościowej" przeróbki.

Na początek uwaga: podatność kart na podkręcanie i opisywaną przeróbkę w dużej mierze zależy od jakości karty którą posiadacie. Chodzi o jakość jej wykonania, jak również o rodzaj zastosowanych pamięci, „trafienie” odpowiednio podatnego na podkręcanie rdzenia, a także co bardzo istotne układ i sposób chłodzenia pamięci i procesora. Nie każda karta pozwoli na takie samo podkręcenie, dotyczy to modeli także tej samej serii i tego samego producenta. Trzeba mieć zatem trochę szczęścia, chociaż co najmniej dobre efekty zwiększania wydajności uda się uzyskać na większości kart dostępnych na rynku.

Przeróbka którą opisujemy może spowodować zniszczenie karty. Jeśli chcecie jej dokonać to dokonujecie tego na własne ryzyko. Znamy wiele przypadków w których wszystkie opisywane przez nas operacje dały doskonałe efekty, nie spotkaliśmy się także z sytuacją w której karta uległaby zniszczeniu. Wolimy jednak Was ostrzec, abyście nie zostali niemile zaskoczeni nieszczęśliwym przypadkiem.

Przeróbka kart GeForce FX 5900 na modele 5950 Ultra jest prosta i polega na wgraniu do naszej karty BIOS-u z mocniejszej wersji. Jako, że pewnie z 99 % kart tego typu na rynku to konstrukcje bazujące na referencyjnym projekcie NVIDII, dlatego też nie ma problemów z wymienianiem BIOS-ów pomiędzy modelami różnych marek.

Karta, którą poddaliśmy przeróbce to Asus V9950 Gamer Edition, standardowo taktowana z częstotliwościami 400/700 MHz (rdzeń/pamięci). Na procesorze umieszczono w niej niewielki lecz pieczołowicie wykonany z miedzi radiator ze zintegrowanym wentylatorem. Solidne radiatory znalazły się także na modułach pamięci RAM.

To co będzie nam potrzebne do dokonania przeróbki to:

1.Dyskietka startowa, lub botowalny CD z systemem operacyjnym Win 9x/Me, który uruchomi komputer w trybie DOS. Radzimy wybrać minimalny start systemu, bowiem stabilność komputera podczas procesu flashowania BIOS-u powinna być jak największa. Utrata stabilności podczas tego procesu może spowodować nieodwracalne zmiany w modyfikowanym produkcie, który może ulec zniszczeniu (to dotyczy uaktualniania BIOS-u wszystkich komponentów, komfort psychiczny gwarantują jedynie płyty główne posiadające podwójny, ”zapasowy” BIOS).

2.BIOS karty z procesorem GeForce FX 5950 Ultra

Gigabyte:http://tw.giga-byte.com/Download/Download.asp?DownloadPath=/VGA/FileList/BIOS/bios_n595ugt_f1.exe

Pakiet Gainward, MSI, Leadtek, Gigabyte:http://www.3dcht4u.de/3dc/kfd53t5fes8z/geforcefx5900-5950ultra_flash.zip

Leadtek:ftp://ftp.winfast.com.tw/entertainment_graphics/BIOS/A360.zip

3.Program do uaktualnienia BIOS-u (może być to firmowa aplikacja konkretnej firmy lub też ogólnie dostępny program NVflash NVIDII,http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3545/Nvflash.4.46.html ).

4. Program do ustawiania częstotliwości taktowania na kartach graficznych (firmowe sterowniki ForceWare, lub np. PowerStriphttp://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/2833/PowerStrip.html )

Przerabiamy

Do przeróbki użyliśmy botowalnego CD z system operacyjnym Win 98 SE. Wcześniej na dyskietkę nagraliśmy pliki aplikacji NVflash oraz BIOS karty z procesorem GeForce FX 5950 Ultra firmy Gigabyte. Powód był prosty – Asus na swoich stronach internetowych taktowych BIOS-ów nie udostępnia. Konkurencja owszem.

Po restarcie systemu w trybie DOS, z linii poleceń wybraliśmy napęd dyskietek ( w naszym przypadku B: ) po czym dla bezpieczeństwa zapisaliśmy aktualny BIOS karty do pliku na dyskietkę. Oto co trzeba wpisać aby wywołać opisywaną operację:

B:\nvflash –b=1 nazwaplikudoarchiwizacji.bin

Nazwę pliku ustalamy sami, warto pamiętać że nie może ona przekraczać 8 znaków (kłania się DOS :)

Jeśli już plik z aktualnym BIOS-em mamy bezpieczny, możemy przejść do wgrywania BIOS-u z modelu FX 5950 Ultra.

B:\nvflash –f nazwaplikuzbiosem.bin –u –p

Oznaczenia –f, -u, -p dodaliśmy dlatego, że po wykryciu przez program flashujący identyfikatorów, nazw producentów i procesorów graficznych, które są ze sobą niezgodne nie chciałby dokonać takiej operacji. Po dodaniu tych komend proces flashowania zostanie wymuszony pomimo opisywanych niezgodności.

Po kilkunastu sekundach proces wgrywania BIOS-u powinien się zakończyć i wtedy należy zresetować komputer korzystając z odpowiedniego przycisku na obudowie. Po uruchomieniu peceta powinniście zobaczyć, że karta otrzymała nowy identyfikator. W naszym przypadku Asus, stał się w kilkanaście sekund Gigabytem.

GeForce reaktywacja czyli przeróbka FX 5900 na 5950 Ultra

Zmiana BIOS-u niesie ze sobą istotne konsekwencje. Po pierwsze domyślne taktowania procesora i pamięci zostają zmienione na obowiązujące dla kart GeForce FX 5950 Ultra, czyli wynoszą 475/950 MHz. Takich wartości może nie wytrzymać każdy produkt sygnowany z początku symbolem FX 5900/XT. To jednak nie jest wielką przeszkodą, bowiem dzięki wielu programom do modyfikacji częstotliwości taktowania (np. używany przez nas Power Strip) możemy częstotliwości te optymalnie dobrać do możliwości określonej karty.

Przed przystąpieniem do przeróbki sprawdziliśmy jak wysoko można przetaktować standardowego Asusa FX 5900. W przypadku posiadanej przez nas karty wartości nie były imponujące. Rdzeń, pracował stabilnie do częstotliwości ok 470 MHz (skok z 400 MHz to całkiem dobry wynik), jednak pamięci kapitulowały wyjątkowo szybko, bo już przy 770 MHz (standard to 700 MHz). Nie ukrywając pewnego rozczarowania zaryzykowaliśmy zmianę

GeForce reaktywacja czyli przeróbka FX 5900 na 5950 Ultra
BIOS-u i ...okazało się, że z nowymi, domyślnymi taktowaniami 475/950 ! MHz karta wystartowała bez wahania ! Skok taktowania pamięci ze stabilnych wcześniej 770 MHz na 950 MHz to dość zaskakująca sytuacja. Nie są to jednak żadne czary, bowiem karty FX 5950 Ultra mają nieco inne, lepiej zoptymalizowane timingi, do pracy z wysokimi częstotliwościami. Nieco wyższe, mniej więcej o ok 0,01 V jest także napięcie rdzenia.

Wydajność

Konfiguracja platformy testowej: P4 3,0 GHz HT, 2x256 MB DDR400 Corsair XMS, płyta główna Asus P4C800, dysk twardy Maxtor 40 GB ATA133, sterowniki NVidia ForceWare 56.72

GeForce reaktywacja czyli przeróbka FX 5900 na 5950 Ultra

Okazało się, że wydajność wydajności przetaktowanego, lecz nieprzerobionego FX5900 jest niewiele niższa niż wersji po przeróbce. Okazuje się, że wzrost taktowania pamięci nie przekłada się w dużym stopniu na wzrost wydajności generowania grafiki 3D. Najwięcej zależy od taktowania rdzenia procesora o czym przekonać się można analizując wyniki wydajności przed i po przeróbce. Korzyść z aktualizacji BIOS-u jest taka, że jeśli posiadacie model karty z dobrymi pamięciami to po pierwsze lepiej zoptymalizowane parametry pracy pamięci BIOS-u FX 5950 Ultra pozwalają na uzyskanie jeszcze lepszego taktowania, a po drugie już w trybie standardowym, bez korzystania z dodatkowych programów typu Power Strip, karta pracuje z wyższym, domyślnym taktowaniem. Wiemy, że na rynku są dostępne karty FX 5900/XT, które pozwalają na uzyskanie częstotliwości

GeForce reaktywacja czyli przeróbka FX 5900 na 5950 Ultra
taktowania pamięci ponad 1 GHz, a procesora grubo ponad 500 MHz. To wartości zdecydowanie przewyższające to co oferuje model FX 5950 Ultra !

Na wykresach porównujemy wyniki do tych jakie uzyskaliśmy testując kartę z procesorem FX 5950 Ultra firmowo podkręconą przez Gainwarda do wartości 500/1000 MHz. Jej cena to 2600 zł. Cena testowego Asusa to 999 zł.