GeForce w PowerMacach G4

Producent kart graficznych, firma Nvidia przedstawiła układ GeForce2 MX, przeznaczony dla komputerów Apple z rodziny G4.

Zaprezentowana podczas tegorocznych Macworld Expo, nowa jednostka graficzna firmy Nvidia GeForce2 MX, współpracuje z trzema modelami komputerów Macintosh G4: 533 MHz, 667 MHz i 733 MHz.

Makowa wersja karty GeForce2 MX obsługuje standard AGPx4, wyposażona jest w 32 MB 128-bitowej pamięci SDRAM i 350 MHz procesor RAMDAC co pozwala na przetwarzanie do 800 milionów texeli (textured pixels) na sekundę. Prezentacja produktu odbyła się na komputerze PowerMac G4 z procesorem 733 MHz podłączonym do 22 calowego płaskiego ekranu ciekłokrystalicznego, a test Quake III w trybie 32 bitowym przy rozdzielczości 1280x1024 pikseli wypadł pomyślnie. Taki wynik testu udało się poza tym osiągnąć bez włączonej funkcji Digital Vibrance Color-DVC (zwiększającej jasność i nasycenie kolorów), w którą wyposażona jest nowa karta.

Kolejnym atrybutem GeForce2 MX jest możliwość podzielenia obrazu na dwie części, dzięki czemu można podłączyć do komputera drugi monitor. Nowy chip zapewnia także podstawowe wsparcie dla pakietów graficznych przeznaczonych na Maca.

Pomimo ogólnej euforii towarzyszącej prezentacji nowej karty, znalazły się też osoby sceptycznie nastawione do tej wiadomości. Chodzi oczywiście o firmę ATI, która to do tej pory jako jedyna zaspokajała potrzeby Apple’a. Teraz będzie musiała podzielić się co najmniej połową swoich zysków z Nvidią. Jednak zdaniem analityków, do momentu kiedy Apple nie dostosuje swoich produktów z serii PowerBook i iMac do układów GeForce, pozycja firmy ATI pozostaje niezagrożona.

www.nvidia.com


Zobacz również