GemCraft na iPhone - recenzja

Nie ma wielu tytułów, które są oryginalne i do tego zawierają się w gatunku tower defense. Port z przeglądarkowego GemCraft wyróżnia się z mas. Głównie elementami RPG i dodatkowymi trybami rozgrywki.

Tytuł gry: GemCraft

Cena: niecałe 2 dolary (około 6 złotych)

Kompatybilność: iPhone/iPod Touch

Co to jest? W oryginale jest to bardzo popularna gra przeglądarkowa. GemCraft to tower defense, w której tworzysz wieże posiadające specjalne zdolności. Gra została wydana jako upakowana standardowymi cechami standardowych tytułów tower defense, jednak warto zauważyć, że jest rewelacyjnie wykonana i zintegrowana z interfejsem iPhone'a w sposób co najmniej satysfakcjonujący.

W trakcie, gdy bronisz się przed hordami najeżdżających potworów, Twoja postać odblokowuje nowe klejnoty i rodzaje wież. Zwiększenie poziomu postaci daje dostęp do nowych plansz, zaś poziomy, które już przeszedłeś można pokonać raz jeszcze w nowych trybach rozgrywki, gdy tylko osiągniesz odpowiednie "kamienie milowe" w ilości zdobytych punktów doświadczenia.

Zobacz również:

  • iPhone 13 może być tańszy! Czy możemy liczyć na obniżkę ceny?
  • Jeśli tęsknisz za iPodem - mamy coś specjalnego!

Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że jest to Puzzle Quest tower defense'ów. System umiejętności i zarabianie punktów doświadczenia, czyni tą grę dużo bardziej uzależniającą od standardowych produkcji

Kto to zrobił? Port GemCraft na iOS zawdzięczamy NTT Resonant INC., które zajmuje się portami gier flashowych do App Store.

Co działa? Najlepszą cechą GemCraft jest fakt, iż gra integruje wiele RPGowych cech z zupełnie nie odkrywczym i nieoryginalnym rodzajem rozgrywki. Poziomowanie postaci i wypełnianie jej repertuaru umiejętności, po czym przechodzenie plansz w innych trybach rozgrywki znacząco wydłuża gameplay i to w bardzo dobry sposób. Mechanika mieszania klejnotów jest również niezwykle interesująca, co czyni GemCraft dużo bardziej powabną wśród innych produkcji tower defense dostępnych w App Store.

Co nie działa? Poza poziomowaniem postaci i modyfikowaniem ustawień klejnotów, GemCraft jest po prostu zwykłym tower defense. Gatunkiem, który przejadł się graczom już jakiś czas temu. Obawiam się, że GemCraft może po prostu nie oferować na tyle dużo nowych idei, aby stać się interesującym produktem dla wszystkich graczy.

Czas gry? Naprawdę autorzy oddali nam do dyspozycji masę zawartości. Jeżeli masz ochotę przejść każdą kolejną planszę w każdym trybie, oczekuje na Ciebie przeszło tuzin godzin gry.

Czy jest warta swojej ceny? Za okolice 6 złotych, GemCraft jest naprawdę solidnym produktem typu tower defense za rozsądną cenę. Grafika została poprawiona w stosunku do oryginalnego tytułu flash, aby dobrze współpracować z wyświetlaczem Retina.

Mamy również integrację z Game Center, więc jeżeli głównie chcesz pokonywać znajomych w walce o punkty, to znajdziesz tu coś dla siebie. Jeżeli masz już jakąś grę typu tower defense na iOS, GemCraft można sobie spokojnie darować.

Autor: Ryan Rigney

Tłumaczenie: Maciej Merkułowski