Genialne drobiazgi

Do wielu zadań nie potrzeba drogiego oprogramowania. Często wystarczy małe narzędzie, które ma tylko jedną funkcję. Przedstawiamy te, które wiele potrafią.


Do wielu zadań nie potrzeba drogiego oprogramowania. Często wystarczy małe narzędzie, które ma tylko jedną funkcję. Przedstawiamy te, które wiele potrafią.

Wiele programów i pakietów oprogramowania przybiera na wadze z każdą kolejną wersją. Oferują niezliczone funkcje, często wcale niepotrzebne. Nieraz warto zastosować małe, jednofunkcyjne narzędzie, które w porównaniu z pakietami oprogramowania zajmuje niewiele miejsca na dysku i zadowala się niewielką ilością pamięci. W wielu przypadkach można je uruchomić w ogóle bez instalacji, a więc nie pozostawiają "śmieci" w rejestrze.

Gdy stają się niepotrzebne, nie trzeba ich usuwać. Zamiast instalować pakiety oprogramowania, z których wykorzystujesz pojedyncze funkcje, możesz użyć kombinacji małych narzędzi, do których nie potrzebujesz podręczników i czasu na opanowanie obsługi.

50 wybranych narzędzi

W Internecie można znaleźć setki, jeśli nie tysiące narzędzi wykonujących funkcje i zadania, jakie tylko można sobie wyobrazić. Jednak nie wszystko, co jest tam oferowane, ma rzeczywiście obiecywane właściwości; sporo programów nie pracuje stabilnie, niektóre mogą nawet zakłócać działanie systemu. Przetestowaliśmy wiele z nich i wybraliśmy 50 najlepszych, naszym zdaniem. Są wśród nich narzędzia systemowe i plikowe, programy online, narzędzia do plików dźwiękowych i graficznych i wiele więcej. Na kolejnych stronach przedstawiamy poszczególne narzędzia i wyjaśniamy, co potrafią i do czego się nadają. Zestawienie przeglądowe znajdziesz w tabeli "Najlepsze narzędzia do twojego komputera". Podajemy nazwę programu, kategorię zastosowania i wersje Windows, z którymi narzędzie pracuje. Pod tym względem zdaliśmy się na informacje ich autorów. Jeżeli jednak starsze narzędzie pracuje również z Windows XP, choć brak takiej informacji na stronie autora, uwzględniliśmy to, mogą więc występować pewne rozbieżności między informacjami w tabeli a podawanymi na stronach autorów.

W przypadku tak niewielkich programów, często będących dziełem jednego entuzjasty, trudno wymagać różnych wersji językowych, w tym polskiej. Większość jest w wersji angielskiej, mniej więcej 1/3 dostępna jest tylko w języku niemieckim, a dwa wyjątki od reguły mają też polski interfejs. Czasem o uwzględnieniu programu decydowała jego przydatność, a nie wersja językowa. Poza tym obsługa wielu narzędzi jest intuicyjna, a ich menu - co najmniej oszczędne.

Dużo korzyści za małe pieniądze

Genialne drobiazgi

Najlepsze narzędzia do twojego komputera

Kolejna zaleta tych niewielkich programów: większość jest po prostu bezpłatna. Duża ich część to efekt pracy hobbystów, którzy oferują je jako freeware, przynajmniej do prywatnego użytku. Dlatego nierzadko udaje się zastąpić odpowiednim zestawem cały komercyjny pakiet oprogramowania. Co więcej, niektórych ich funkcji czy możliwości próżno nieraz szukać w pakietach.

Prosty przykład - porównanie oryginalnej płyty CD z jej kopią. Gdy używasz programu Nero Burning ROM, możesz wprawdzie porównać dane z samodzielnie zestawionej płyty CD z danymi wyjściowymi, ale nie da się już tego zrobić w przypadku kopii 1:1. A przecież taka funkcja byłaby bardzo przydatna, gdyż nawet niewielkie błędy materiału przeznaczonego na płytę CD powodują nieprzyjemne zakłócenia czy trzaski. W takim przypadku pomoże narzędzie CD Vergleich 1.03. Włóż po prostu do napędów oryginał i kopię i uruchom porównanie. Już po kilku minutach dowiesz się, czy i ewentualnie w którym miejscu dane różnią się od siebie.

Dodatkowe funkcje - niektórych nie mają nawet drogie programy

Wiele narzędzi systemowych oferuje przydatne funkcje, których nie znajdziesz wśród narzędzi Windows. Jeżeli na przykład zachodzisz w głowę, dlaczego twój dysk jest znów pełny, odpowie ci JDiskReport 1.1.1. Wykryje największych pożeraczy przestrzeni dyskowej, a wynik przedstawi w postaci czytelnego wykresu słupkowego lub kołowego. Program nie kosztuje ani grosza, a oszczędza żmudnego szukania.

Inne narzędzia ułatwiają pracę z Windows, automatyzując pewne czynności lub procedury.

AI RoboForm 5.5.2 ułatwia wypełnianie formularzy w Internecie, rozpoznając na podstawie słów kluczowych, jaki wpis powinien się znaleźć w danym polu. To przydatne narzędzie, gdy chodzi o nazwisko, adres pocztowy i numer telefonu. Nie powierzaj mu w żadnym przypadku poufnych danych, na przykład numeru karty kredytowej - takie informacje nie mogą być podawane automatycznie.

Gdy zdecydujesz się wypróbować niektóre z tych programów, zainstaluj najpierw shareware'owy Dirwatcher 1.0. Monitoruje wybrane katalogi i zapisuje zmiany, zatem po zainstalowaniu nowego programu wiesz dokładnie, które pliki wchodzą w jego skład. Nawet jeżeli aplikacja nie ma funkcji deinstalacji, łatwiej będzie usunąć śmieci.

Rada na koniec: narzędzia, z których stale korzystasz, możesz uruchamiać podczas startu Windows. Utwórz odwołanie do pliku EXE w folderze Autostart, znajdującym się na ogół w C:\Windows\Menu Start lub C:\Documents and Settings\All Users.

Active CPU 1.1

Genialne drobiazgi

Active CPU pokazuje procentowe wykorzystanie mocy procesora. Po lewej stronie widoczny jest diagram słupkowy, po prawej diagram liniowy ostatnich sekund. Częstotliwość aktualizacji można zmienić w menu Options | Update Speed. Podgląd zapewnia również ikona w zasobniku systemowym. Gdy umieścisz kursor myszy na ikonie, zostanie wyświetlona wartość obciążenia w procentach. Nieznajomość języka angielskiego nie jest przeszkodą w korzystaniu z programu.

Informacje:http://www.ntutility.com/freeware.html

Cena: bezpłatny

W skrócie: Informuje o obciążeniu procesora.

Advisor 6.0j

Genialne drobiazgi

Advisor przeprowadza badanie komputera i szybko wyświetla w oknie przeglądarki internetowej przejrzysty raport o zainstalowanym sprzęcie i oprogramowaniu. Możesz szybko sprawdzić, czy twoje wersje oprogramowania są aktualne lub wykorzystać informacje na przykład w rozmowie z konsultantem z działu pomocy technicznej. Narzędzie podaje też w niektórych przypadkach numery seryjne/klucze oprogramowania, co oszczędza szukania w razie ponownej instalacji.

Informacje:http://www.belarc.com

Cena: bezpłatny

W skrócie: Przegląd sprzętu i oprogramowania.