Gentoo 2008.0 - Houston, mamy problem?

Zaczął się lipiec. Dopiero teraz, po ponad 6 miesiącach od rozpoczęcia roku i ponad 14 miesiącach od ostatniej premiery pojawiło się nowe Gentoo - wydanie 2008.0. Dystrybucja, która kilka lat temu podbiła serca użytkowników łącząc najdoskonalsze cechy Linuksa i FreeBSD, dziś wydaje się podupadać. Ciągle ma liczne grono miłośników, ale teraz użytkownicy nie wahają się już krytykować systemu. Kiedyś podobne zachowanie traktowane było skazane wykluczeniem z grupy, dziś... czasy się zmieniły. Co się dzieje z Gentoo oraz czego można oczekiwać po wersji 2008.0?

Najlepsze lata Gentoo ma najwyraźniej za sobą. Dystrybucja była hitem między 2001 a 2003 rokiem, w tym czasie pojawili się nawet administratorzy, którzy stosowali ją na produkcyjnych serwerach. Z czasem jednak konieczność kompilowania każdej nowej wersji aplikacji przestała sprawiać frajdę wielu z nich - popularność Gentoo spadała.

Jeśli wierzyć "rankingowi trafień" publikowanemu na portalu Distrowatch, w 2007 roku Gentoo wypadło poza pierwszą dziesiątkę, a w I kwartale 2008 roku dystrybucja była już na 18. miejscu. Dziś, w zestawieniu za ostatnie 6 miesięcy, jest na 15. pozycji. Ranking prowadzi openSUSE, na drugim miejscu znajduje się Ubuntu.

Co znalazło się w Gentoo 2008.0?

W wersji LiveCD pojawiło się nowe środowisko graficzne: Xfce 4.4.2 zamiast GNOME, dzięki czemu system startuje znacznie szybciej i lepiej reaguje na akcje użytkownika. Użytkownicy przyzwyczajeni do GNOME lub KDE mogą skompilować właściwe paczki ze źródeł. Z reakcji na forum internetowym dystrybucji widać, że rezygnacja z GNOME nie wszystkim się spodobała, bo powszechnie wiadomo, że zatwardziali miłośnicy systemu poradzą sobie nawet w trybie tekstowym. Był to jednak wybór świadomy: stawiając na Xfce udało się zyskać dodatkowe 100 MB miejsca na płycie CD, dzięki czemu system może być zainstalowany bez dostępu do Sieci.

W wnętrzu Gentoo 2008.0 pracuje kernel 2.6.24, co sprawia, że system poprawnie wykrywa sporą liczbę urządzeń. Oprócz nowego Linuksa w systemie pojawił się również Portage 2.1.4.4, GCC 4.1.2 i glibc 2.6.1. Oczywiście chodzi o wydanie dostępne wraz z instalatorem, bowiem w rzeczywistości system rozwijany jest na bieżąco, a jego deweloperzy gnają na złamanie karku z udostępnianiem najnowszych wersji oprogramowania.

Jeżeli korzystasz ze starszej wersji systemu, możesz albo wyczyścić dysk i zainstalować 2008.0 od zera, albo też skorzystać z polecenia emerge -avuND world