Genuine Fractals PrintPro 3.0, pxl SmartScale

Wtyczki Photoshopa do skalowania zdjęć


Wtyczki Photoshopa do skalowania zdjęć

Plug-iny Genuine Fractals PrintPro 3.0 i pxl SmartScale udowadniają, że nawet w przypadku niewielkich zdjęć można osiągnąć dobre rezultaty

Wielu grafików uważa, że niewielkie zdjęcia lub rysunki praktycznie nie nadają się do druku. Nie jest to prawdą, a dowód na to stanowią dwie testowane wtyczki Photoshopa (co najmniej w wersji 6.01) - Genuine Fractals PrintPro 3.0 firmy LizardTech i pxl SmartScale (nowość firmy Extensis). Oba narzędzia pozwalają na efektywne powiększenie małych zdjęć, które do tej pory nadawały się tylko do umieszczenia na stronie WWW. Uzyskane pliki można teraz bez żadnych problemów wykorzystać w materiałach przygotowywanych do druku. Rezultaty są zaskakująco dobre - w wielu przypadkach zdjęcie można powiększyć nawet 16-krotnie.

Wtyczka Genuine Fractals PrintPro 3.0 to bardzo potężne narzędzie, aczkolwiek sposób jego obsługi jest znacznie mniej intuicyjny niż w przypadku pxl SmartScale. Produkt firmy Extensis ma znacznie wygodniejszy interfejs użytkownika, a do tego jest trochę tańszy.

Genuine Fractals PrintPro 3.0

Genuine Fractals PrintPro 3.0, pxl SmartScale

Wtyczka Genuine Fractals PrintPro 3.0

Technologia powiększania zdjęć została oparta na aplikacji LizardTech MrSID, która jest stosowana do powiększania zdjęć satelitarnych i poprawiania ich jakości. Oznacza to jednak konieczność zapisywania wszystkich plików w specjalnym formacie STN. Możliwe jest wybranie kompresji stratnej lub bezstratnej. W pierwszym przypadku plik staje się mniejszy ze względu na usunięcie niektórych informacji, ale dla większości osób różnica nie będzie widoczna. Kompresja bezstratna nie powoduje usunięcia żadnych danych obrazu. Ogólna zasada nakazuje, aby zachować maksymalną ilość danych zdjęcia. Jeśli więc na dysku twardym jest wystarczająco dużo miejsca, należy wybrać kompresję bezstratną.

Plik STN stanowi dokument źródłowy dla zdjęcia. Otwarcie go w Photoshopie powoduje wywołanie interfejsu Genuine Fractals, w którym dostępne są opcje zmiany wielkości, przestrzeni barw, skalowania, podglądu i kadrowania.

Jakość wynikowa jest wręcz fenomenalna. Zdjęcie o wielkości 703 kB udało się nam przekształcić do pliku 176 MB bez poważnych artefaktów lub utraty czystości. Oznacza to możliwość użycia zdjęć pobranych z Internetu w większości materiałów reklamowych i broszur (oczywiście wyłączając plakaty i billboardy).

Genuine Fractals obsługuje CMYK i CIE-Lab, a także pozwala na obróbkę zdjęć RGB, skali szarości i bitmap. Tańsze wersje tego narzędzia - Genuine Fractals 3.0 LE (50 USD) i Genuine Fractals 3.0 (159 USD) są ograniczone do RGB i skali szarości, a wersja LE narzuca limit skalowania 64 MB. Genuine Fractals w wersji PrintPro umożliwia skalowanie zdjęć przekraczające 1600 procent oryginału, ale wymaga to dużej pamięci w komputerze.

Jeśli często dokonywane są podobne zmiany w wielu zdjęciach, można użyć funkcji przetwarzania wsadowego. Niestety, Genuine Fractals nie zapewnia własnej funkcji do tego celu, ale wykorzystuje odpowiednie narzędzia Photoshopa. Możliwe jest utworzenie własnych akcji do ustawiania parametrów skalowania i wywoływanie ich bezpośrednio z Photoshopa.

pxl SmartScale

Genuine Fractals PrintPro 3.0, pxl SmartScale

Wtyczka pxl SmartScale

Również wtyczka pxl SmartScale zapewnia wspaniałe wyniki skalowania, za co odpowiedzialne są algorytmy utworzone w firmie Extensis. Interfejs tego narzędzia został zapożyczony z Photoshopa, co znacznie ułatwi pracę wielu użytkowników. Niestety, zabrakło funkcji przetwarzania wsadowego, co może spowolnić proces skalowania wielu zdjęć.

pxl SmartScale nie wymaga użycia specjalnego formatu plików, a dzięki podglądowi w trybie rzeczywistym możliwe jest szybkie kontrolowanie poszczególnych ustawień narzędzia, takich jak Overall Sharpness (ogólna ostrość), Edge Contrast (kontrast krawędzi) i Edge Details (poziom szczegółów krawędzi). Dostępna jest także funkcja Extreme Edges, która w dużej mierze przypomina rozbudowany filtr Unsharp Mask.

W programie brakuje suwaków pozwalających na wygodną zmianę poszczególnych ustawień. Do skalowania zdjęć służą gotowe zestawy ustawień. Przeprowadzenie kilku eksperymentów pozwoli jednak uzyskać pożądane wyniki nawet przy dużym powiększeniu. Również w tym przypadku zdjęcie o wielkości 703 kB zostało przekształcone do pliku 176 MB o bardzo wysokiej jakości.

Kupić, nie kupić

Obie wtyczki pozwalają na zmianę wielkości zdjęcia do naprawdę gigantycznych rozmiarów, i to bez widocznej utraty jakości. Wydaje się jednak, że ciekawszą propozycję stanowi pxl SmartScale, głównie ze względu na bardzo intuicyjny interfejs.

Genuine Fractals PrintPro 3.0

cena: 299 USD

producent: LizardTechhttp://www.lizardtech.com

pxl SmartScale

cena: 200 USD

producent: Extensishttp://www.extensis.com

za:

Genuine Fractals PrintPro 3.0 - Doskonała jakość obrazu.

pxl SmartScale - Znajomy interfejs, doskonałe rezultaty.

przeciw:

Genuine Fractals PrintPro 3.0 - Nietypowy format pliku, brak własnej funkcji przetwarzania wsadowego.

pxl SmartScale - Brak funkcji przetwarzania wsadowego.