Geolokalizacja dla każdego

Konsorcjum World Wide Web (W3C) udostępniło wstępną specyfikację API geolokalizacji, co owocuje pojawianiem się nowych, ciekawych narzędzi. Dwa wczesne przykłady to wtyczka Geode oraz projekt Loki.


Wstępna specyfikacja API (czyli w skrócie: ujednolicona instrukcja dla programistów co i jak należy robić) geolokalizacji pozwala programistom zarówno uzyskiwać informacje o położeniu użytkownika, jak i szybko je aktualizować w oparciu o system globalnego pozycjonowania (GPS), Wi-Fi, adres IP i GSM. Możliwości jest wiele. Zalety nowej technologii zostały już dostrzeżone przez producentów oprogramowania, co owocuje pojawianiem się pierwszych narzędzi, które potrafią bardzo ułatwić życie, zwłaszcza gdy dużo podróżujemy. Powiedzmy, że znajdujemy się w nieznanym mieście i szukamy kawiarni lub stacji kolejowej. Wystarczy zwykły telefon lub laptop, a dzięki geolokalizacji informacje te otrzymamy błyskawicznie i automatycznie. Bez konieczności wyszukiwania miejsc przy użyciu usług lokalizacyjnych w rodzaju Google Maps czy Windows Live Maps.

Loki - pierwsza implementacja

Wyszukiwanie w LokiMobile

Wyszukiwanie w LokiMobile

Loki łączy w sobie możliwości lokalizacji oferowane przez GPS z usługami lokalnymi, dając tym samym sposobność wyszukiwania miejsc, obiektów i informacji w prosty sposób i przy minimalnym nakładzie ze strony internauty.

W ramach usługi Loki udostępnione są dwie aplikacje: MyLoki - do zainstalowania na desktopie lub laptopie, oraz LokiMobile - do zainstalowania w urządzeniach z systemem Windows Mobile lub telefonach Nokii bazujących na Symbianie.

Miejsce swojego pobytu ustalisz za pomocą jednego przycisku - Find Me. Wybierając Address uzyskasz informacje o obiektach, takich jak np. restauracje, dworce, muzea, porty lotnicze. Aplikacja natychmiast pokazuje najkrótszą drogę do danego miejsca, mało tego, pozwala również podzielić się tymi informacjami ze znajomym, który być może jest w pobliżu (przyciski Email oraz SMS). Wśród funkcji programu nie brakuje także geotagowania różnych elementów, m.in. zdjęć umieszczonych w serwisie Flickr lub wpisów we własnym blogu.

Informacje:http://loki.com

Geode - geolokalizowanie z Firefoksem

Wtyczka Geode w module dodatków Firefoksa

Wtyczka Geode w module dodatków Firefoksa

W witrynie Mozilla Labs udostępniono eksperymentalny dodatek dla Firefoksa - Geode w wersji 1.5. Wtyczka ta pozwala na dostosowywanie informacji wyświetlanych w przeglądarce do aktualnego położenia geograficznego użytkownika. Mówiąc obrazowo, Firefoks zachowuje się tak, jakby "wiedział" gdzie się znajduje. Proces odbywa się automatycznie, bez ingerencji użytkownika, przy wykorzystaniu modułu Wi-Fi. Wystarczy uruchomić przeglądarkę, a dane geograficzne będą pobierane automatycznie do komputera, m.in. z usługi Google Maps.

Dodatek Geode ma być zaimplementowany w przyszłych wersjach przeglądarki mobilnej Fenec oraz, najprawdopodobniej, w Firefoksie 3.1.

Informacje: http://labs.mozilla.com/geode_welcome